Co najmniej 6 Kanadyjczyków na wykradzionej liście ISIS

Kanada Top News marz 11, 2016 at 12:20 pm

zz isis6 zz isis5Były bojownik ISIS wykradł pendrive z formularzami rekrutacyjnymi ISIS i przekazał go mediom. Na nośniku są szczegółowe dane 22 tys. bojowników. Wśród nich nazwiska znane służbom, ale też zupełnie nowe… w tym co najmniej 6 z Kanady.

Kanadyjskie służby nie chcą ujawniać swojej wiedzy na ten temat, jednakże szef Canadian Security Intelligence Service, Michael Coulombe, ujawnił przed komisją senacką, że w Iraku i Syrii walczy po stronie terrorystów około… 100 Kanadyjczyków.

Informacje, wśród których są nazwiska, daty urodzenia, adresy i numery telefonów islamskich ekstremistów, znajdowały się na jednym pendrivie. Wykradł go i przekazał stacji Sky News były bojownik ISIS, rozczarowany polityką liderów organizacji.

zz isis3Dysk z formularzami mężczyzna znany pod pseudonimem Abu Hamed miał wykraść z biura szefa policji bezpieczeństwa ISIS. Były bojownik Państwa Islamskiego, wcześniej walczący w Syryjskiej Wolnej Armii, powiedział dziennikarzom, że organizację przejęli dawni żołnierze Saddama Husajna.

Na nośniku znajdują się formularze, które każdy kandydat na bojownika musi wypełnić, zanim zostanie przyjęty w szeregi ISIS. Zawierają 23 szczegółowe pytania, bez odpowiedzi na wszystkie nie ma co liczyć na akces do organizacji.

zz isis- Abu Hamed powiedział mi, że ISIS przenosi swoją główną siedzibę z Rakki na pustynię w centralnej Syrii, czyli tam, gdzie organizacja się narodziła – napisał dziennikarz Sky News Stuart Ramsay, który spotkał się z byłym dżihadystą w jego kryjówce w Turcji.

Zachodni eksperci zgodnie przyznają, że uzyskane informacje pozwolą namierzyć terrorystów ukrywających się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i wielu europejskich państwach. Wśród formularzy zgłoszeniowych są także kandydaci z Rosji, Iranu, Egiptu czy Arabii Saudyjskiej. W sumie z 51 krajów!

Niektóre nazwiska są już od dawna znane służbom specjalnym, a część ze zidentyfikowanych dżihadystów zginęła dużo wcześniej w atakach dronów.

Damian Clairmont z matką, Christianne Boudreau

Damian Clairmont z matką, Christianne Boudreau

Jednak, jak podaje Sky News, wiele numerów telefonów z formularzy wciąż działa, a na liście znajdują się także zupełnie nowe nazwiska.

Tożsamość niektórych Kanadyjczyków w szeregach Państwa Islamskiego jest lub była znana służbom. W 2014 zabito 22-letniego Damiana Clairmonta z Calgary, który wcześniej przeszedł na islam. Policja aresztowała też innego mieszkańca Calgary, 22-letniego Faraha Shirdona za udział w organizacji terrorystycznej poza granicami kraju.