Polskie filmy i ich twórcy w Ottawie i Montrealu

Kanada Top News marz 12, 2016 at 6:00 am
Ambasador Marcin Bosacki podczas konferencji poświęconej twórczości filmowej Krzysztofa Kieślowskiego w Montrealu

Ambasador Marcin Bosacki podczas konferencji poświęconej twórczości filmowej Krzysztofa Kieślowskiego w Montrealu

Na filmowym festiwalu kultury frankofońskiej w Ottawie wyświetlono polski film Jacka Lusińskiego “Carte Blanche”.

Kadr z filmu "Carte Blanche"

Kadr z filmu “Carte Blanche”

DiverCine Film Festiwal odwołuje się do kultury frankofońskiej w całej jej różnorodności. Filmy wyświetlane na tym festiwalu, wyselekcjonowane na głównych międzynarodowych festiwalach daje kanadyjskim widzom zapoznanie się z dorobkiem różnych kinematografii, których twórcy odwołują się w jakiś sposób do kultury frankofońskiej. DiverCine jest organizowany przez Ambasadę Francji w Kanadzie oraz Kanadyjskie Ministerstwo Dziedzictwa oraz Kanadyjski Instytut Sztuki Filmowej. Polski film po raz drugi bierze udział w tym festiwalu jako gość specjalny.

“Carte Blanche” opowiada o uwielbianym przez uczniów nauczycielu historii z lubelskiego liceum (granym przez Andrzeja Chyrę), który stopniowo zaczyna tracić wzrok.
Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota.

Krzysztof Kieślowski

Krzysztof Kieślowski

Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret.

Z kolei w Montrealu odbyła się specjalna konferencja poświęcona zmarłemu przed laty wielkiemu reżyserowi filmowemu, Krzysztofowi Kieślowskiemu. Konferencję otworzył ambasador Polski w Kanadzie, Marcin Bosacki.