Premier zapowiada zniesienie planu podwyższenia wieku emerytalnego

Rynek Top News marz 17, 2016 at 12:40 pm

zz emeryturaPremier Kanady Justin Trudeau oświadczył, że budżet federalny przywróci granicę wieku emerytalnego do poziomu 65 lat. Oznacza to, że już po ukończeniu tego wieku każdej osobie przysługiwać będzie zasiłek z filaru OAS (Old Age Scurity).

Wcześniej rząd konserwatywny zapowiedział podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat ale poczynając od roku 2023. Zamiary rządu Stephena Harpera (w budżecie z roku 2012) obecny premier określił jako błąd i „uproszczony sposób na skomplikowany problem, który nie zadziała“.

- Reagowanie na zmiany demograficzne starzejącego się społeczeństwa będzie wymagało szeroko zakrojonej strategii, która obejmuje promowanie zdrowego stylu życia i aktywności w tworzeniu więzi między starszymi i bardziej doświadczonymi a młodymi Kanadyjczykami – zapowiedział Trudeau w telewizji Bloomberg w Nowym Jorku. – Powracamy do wieku 65 lat, ponieważ błędem jest podniesienie cezury wiekowej do 67 roku życia.

Ponadto obecny premier Kanady powiedział, że liberalny plan rozwoju gospodarki odrzuca trend “oszczędnościowy” opierając się na założeniu, że rząd spełniać ma efektywną rolę w napędzaniu gospodarki. Plan ten ma znacznie różnić się od ogromnego planu stymulacyjnego konserwatywnego rządu, które przewidziany był na recesyjny okres 2008-2009.

Premier powiedział także, że gospodarka transformacji przy załamaniu się cen ropy naftowej i reagowaniu na zmiany klimatu, powinna być postrzegana nie tylko jako wyzwanie, ale przede wszystkim szansa.

Trudeau odbywa dziś spotkanie z prezydentem Thomson Reuters, a także bierze udział w obradach okrągłego stołu z kobietami – liderkami kanadyjskiego biznesu.

Wczoraj Trudeau został uhonorowany na uroczystej kolacji przez organizację non-profit Catalyst za wysiłki na rzecz promowania równości płci.