Kanadyjskie kury odzyskają wolność w 2025 roku

Kanada Top News marz 19, 2016 at 12:55 pm

kury2

Drobiarze oponują i proponują przedłużenie terminu uwolnienia kur o 11 lat. W zamian obiecują  lepsze warunki hodowli kur w klatkach.

Największe sklepy spożywcze w Kanadzie takie jak Loblaw, Metro, Cobeys, Walmart i inne dołączyły do listy kupców, którzy zdecydowali, że w przyszłości nie będą oferować na swoich półkach sklepowych jajek z ferm kurzych, w których zwierzęta zamknięte są w klatkach. Kupcy wyznaczyli hodowcom dziewięcioletni termin na zmianę metod hodowli drobiu. Tak więc pełna prohibicja na jajka znoszone przez kury uwięzione w klatkach nastąpi w 2025 roku.

Egg Farmers of Canada, organizacja reprezentująca przeszło tysiąc gospodarstw drobiarskich początkowo komunikowała, że farmerzy nie będą mieli problemu z przestawieniem się na produkcję jajek od kur mogących się swobodnie poruszać. Teraz jednak zmieniła zdanie dowodząc, że zmiana metod hodowlanych pociągnie za sobą zmniejszenie produkcji jajek, a co za tym idzie iwiększe koszty ich produkcji.

Drobiarze zaproponowali modyfikację systemu klatkowego.Kury przebywalyby w znacznie większych klatkach, niż to ma miejsce dzisiaj, dzięki temu żyłyby w bardziej komfortowych warunkach. Farmerzy nie negują potrzeby całkowitego uwolnienia kur z klatek, ale proponują wydłużenie tego procesu do 2036 roku. Tak długi termin pozwoliłby na opracowanie nowych metod hodowlanych, które sprawiłyby, że kury biegające wolno będą znosiły tę samą ilość jajek, co kury przebywające w klatkach.

Choć drobiarze twierdzą, że już teraz 90 procent kur w Kanadzie żyje w większych klatkach, to obrońcy praw zwierząt uważają, że wciąż są to zbyt okrutne warunki traktowania zwierząt hodowlanych przez człowieka.