Rockefellerowie wycofują się z inwestycji w kanadyjskie złoża

Rynek Top News marz 24, 2016 at 12:30 pm

zz exxonFundusz Rodziny Rockefellerów ogłosił, że „najszybciej jak się da” pozbędzie się aktywów związanych z paliwami kopalnymi, m.in. akcji Exxon Mobil, który skrytykował za wprowadzenie w błąd w sprawie zagrożenia zmiany klimatu – donosi Reuters.

Rockefeller Family Fund to fundusz jednego z największych rodów biznesowych USA, który zbił fortunę na ropie, prowadząc koncern Standard Oil (prekursor Exxon Mobil) zapowiedział także pozbycie się aktywów związanych z węglem i roponośnymi piaskami w Kanadzie.

- Biorąc pod uwagę zagrożenie związane z przetrwaniem ludzkiego i naturalnego ekosystemu nie ma rozsądnego uzasadnienia, aby firmy kontynuowały poszukiwanie nowych źródeł węglowodorów – oświadczył fundusz, który nie ujawnił szczegółów dotyczących posiadanych inwestycji w obszarze, który opuszcza.

W swoim własnym komunikacie firma Exxon Mobil oświadczyła z kolei, że fundusz Rockefellerów dostarczył wsparcia finansowego dla InsideClimate News oraz szkoły dziennikarstwa przy Columbia University, które „stworzyły niezgodne z prawdą i z premedytacją wprowadzające w błąd artykuły o badaniach zmian klimatycznych przeprowadzanych przez Exxon Mobil“.

W związku z tym w ubiegłym roku prokurator generalny wszczął dochodzenie wyjaśniające czy koncern okłamywał opinię publiczną i udziałowców co do ryzyka zmian klimatycznych.