Ontario wypróbuje dochód podstawowy

Rynek Series Top News marz 25, 2016 at 12:30 pm

zz dochodProwincja Ontario wdroży jeszcze w tym roku pilotażowy program, polegający na zapewnieniu każdemu mieszkańcowi bezwarunkowego dochodu podstawowego. Szczegóły mają być znane już niedługo, jednak rozwiązanie ma być zgodne z głównymi założeniami tego modelu ekonomicznego.

Rząd Kanady zapowiedział, że bezwarunkowy dochód podstawowy (Basic Income) w prowincji Ontario, wytwarzającej blisko 41% produktu narodowego, zostanie wdrożony już w tym roku. Jak na razie poinformowano o kilku jego głównych założeniach, ponieważ szczegóły mają zostać opracowane podczas rozmów ze społecznością lokalną oraz badaczami społecznymi. Pilotażowy program ma na celu przetestowanie jego założeń w celu uzyskania stabilności gospodarczej kraju. Ma on bazować na doświadczeniach związanych z zasadami płacy minimalnej oraz podwyżki świadczeń na dzieci, zapewniając bardziej spójne i przewidywalne wsparcie w kontekście dynamicznie rozwijającego się rynku pracy.

Modeli dochodu podstawowego jest kilka. Rząd chce opracować jego najlepszą wersję, jednak każde z takich rozwiązań zakłada przekazywanie przez państwo określonej sumy pieniędzy dla każdej osoby, która mogłaby wydawać ją bez żadnych ograniczeń. Wśród zalet dochodu podstawowego wymienia się odbiurokratyzowanie gospodarki oraz oszczędność na państwowych systemach socjalnych.

Dochód podstawowy próbują też wdrożyć państwa europejskie. Finowie mają przedłożyć swój projekt w listopadzie bieżącego roku, natomiast Szwajcarzy zdecydują o jego wprowadzeniu w tegorocznym referendum.

Debata nad dochodem podstawowym trwa w Kanadzie od lat 30., początkowo z inicjatywy premiera Alberty, Williama Aberharta.