Kanada ma szansę na finał w curlingu pań

Kanada Top News marz 26, 2016 at 1:23 pm
Team Canada. Od prawej do lewej, Skip: Chelsea Carey, Third: Amy Nixon, Second: Jocelyn Peterman, Lead: Laine Peters.

Team Canada. Od prawej do lewej, Skip: Chelsea Carey, Third: Amy Nixon, Second: Jocelyn Peterman, Lead: Laine Peters.

W Swift Current w Saskatchewan odbywają się Mistrzostwa Świata w Curlingu Kobiet. Dzisiaj wyłaniają się rywale do finałowego pojedynku jutro. Kanada walczy o wejście do niego w playoffach. O ile zwycięży dzisiaj po południu Rosję, w finale bedzie walczyć ze Szwajcarią, która pokonała Japonię.

Curling staje się popularnym sportem w wielu krajach na świecie świecie. Nawet Telewizja Polska transmituje mecz finałowy w języku polskim (27 marca).

Mistrzostwa organizowane są od 1979 roku, a od 2005 roku zawsze rozgrywane w Kanadzie w lata parzyste. Kanada nie zdobyła mistrzostwa od roku 2008.

W latach 1989-2004 organizowane były w tym samym czasie i tym samym miejscu co mistrzostwa świata mężczyzn w curlingu. Od 2005 Kanada jest gospodarzem mistrzostw świata kobiet w latach parzystych.

Mecze rozgrywane są na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie”.

W trakcie zagrywania kamienia należy puścić jego rączkę przed linią spalonego (zawodnicy zwykle ślizgają się wraz z kamieniem przy jego wyrzucaniu) oraz musi on przekroczyć drugą linię spalonego, aby w ogóle brać udział w grze. W przeciwnym wypadku jest on usuwany z pola gry.

Podczas każdego zagrania w domu znajduje się kapitan lub jego zastępca wskazujący szczotką szczyt łuku poruszania się kamienia.

Pozostali dwaj zawodnicy wyposażeni w szczotki podążają za kamieniem i w razie potrzeby poprawiają tor jego ślizgu, poprzez szczotkowanie powierzchni przed nim. Gracze, których zadaniem jest szczotkowanie, otrzymują wskazówki od skipa i zagrywającego, jednocześnie muszą kierować się również własną intuicją, aby ocenić ruch i prędkość kamienia oraz niezwykle dokładnym wyczuciem czasu, aby ustawić kamień w odpowiednim miejscu. Polecania wydawane przez kapitana lub zagrywającego często ograniczają się do krzyczenia „Mocniej!“, ma to skłonić szczotkujących do włożenia większego wysiłku w wykonywane przez nich zadanie. Drużyny zazwyczaj naradzają się przed zagrywaniem, by ustalić, w którym miejscu należy umieścić następny kamień.

W latach 1989-2004 w zawodach kobiet uczestniczyło 10 reprezentacji (Kanada, USA, 7 państw z Europy, mistrz Azji i strefy Pacyfiku). Po rozdzieleniu rozgrywek liczbę drużyn zwiększono do 12, dodano po jednym zespole z Europy i strefy Pacyfiku. W 2009 pierwszy raz w historii tytuł mistrzyń świata zdobyły Chinki, wcześniej żadna reprezentacja ze strefy Pacyfiku nie uzyskała takiego wyniku.

Pełne wyniki na stronie mistrzostw – TUTAJ.