Marie Henein: Sprawiedliwości stało się zadość

Lokalnie Top News marz 30, 2016 at 12:20 pm

zz heinen2 zz heinen1Obrończyni Jiana Ghomeshiego po raz pierwszy zabrała publicznie głos od czasu ogłoszenia wyroku uniewinniającego gwiazdora radia publicznego od zarzutów brutalnych napaści seksualnych.

Ghomeshiemu groziło nawet dożywocie, gdyby sędzia dał wiarę trzem kobietom oskarżającym go o przemoc podczas stosunków intymnych kilkanaście lat temu.

Werdykt jest w dużej mierze sukcesem zespołu obrońców Ghomeshiego, na którego czele stanęła ceniona torontońska adwokatka Marie Henein. Wywołał on liczne protesty organizacji kobiecych.

Po raz pierwszy od czasu procesu Henein wypowiedziała się na ten temat w publicznym wywiadzie udzielonym Peterowi Mansbridge’owi (CBC). Prawniczka odrzuciła oskarżenia, jakoby „zdradziła kobiety“ przyjmując w ogóle tę sprawę. I nie zamierza nikogo przepraszać.

- Jestem zachwycona z wynikiem procesu – powiedziała Henein. - To jak najbardziej poprawny werdykt. Myślę, że sprawiedliwości stało się zadość. Nie zagłębiała się jednak w szczegóły sprawy, ponieważ wciąż trwa 30-dniowy okres apelacyjny.

Jian Ghomeshi i Marie Henein

Jian Ghomeshi i Marie Henein

Ghomeshi nigdy nie przyznał się do stawianych mu zarzutów związanych z rzekomymi atakami na trzy kobiety w okresie od 2002 do 2003 roku. Jego uniewinnienie wywołało falę protestów i wyrażanego w mediach oburzenia, głównie wśród różnych grup kobiecych, których zdaniem to powódki były osądzane a nie podsądny. Znaczna część tego oburzenia została wyrażona poprzez media społecznościowe i osoby publiczne, w tym polityków wszystkich szczebli.

- Jeśli ktoś chce wyrazić swoje osobiste poparcie skarżącym, to jego sprawa – powiedziała mec. Heinen. – Jeśli jednak robi to polityk to się tym przejmuję, ponieważ uważam, że taka osoba powinna mieć lepszą wiedzę o tym, co się dzieje.

Ghomeshi nie zdecydował się zeznawać podczas procesu, do czego miał prawo.

- Nasz system prawny jest oparty na naszym fundamentalnym przekonaniu, że jeśli masz zamiar oskarżyć mnie o przestępstwo, będziesz to musiał udowodnić – powiedziała jego prawniczka.

Mansbridge zapytał Henein jak się czuje, gdy kobiety mówią, że ona ich zdradziła.

- Szanuję ich prawo do takiej opinii ale nie szanuję ich opinii i nie zgadzam się z nią – powiedziała. – Ponadto, takich rzeczy nie mówi się męskim prawnikom i nie oskarża się ich o zdradę swojej płci z powodu przeciwstawnych opinii. Sugerowanie, że byłam „przeciwko kobietom“ to fundamentalne niezrozumienie systemu wymiaru sprawiedliwości. Sędziowie-kobiety orzekają we wszelkiego rodzaju przypadkach, w tym w przypadkach napaści seksualnych. One nie są zdrajcami płci kiedy uniewinniają, ani nie są zwolennikami płci kiedy skazują. One wykonują swoją pracę. Tak jak ja.