Policyjne interwencje pod czujnym okiem kamery

Lokalnie Top News kwie 2, 2016 at 6:00 am

kamera

Nie wiadomo jeszcze w jakiego typu personalne kamery zostaną wyposażeni funkcjonariusze torontońskiej policji.

Właśnie skończył się pilotażowy projekt nowego sposobu kontrolowania pracy funkcjonariuszy policyjnych, który polegał na wyposażeniu pełniących swoją służbę policjantów w małe kamery, które miały za zadanie rejestrować przebieg wszystkich czynności służbowych, jakie podejmowali się funkcjonariusze.

W testowym projekcie uczestniczyło 100 policjantów z rejonu GTA, których wyposażono w trzy różne typy kamer wideo, które zostały przypięte do policyjnych mundurów.

kamera3Rejestracja przebiegu interwencji, jakie podejmowali policjanci ma na celu pełną dokumentację ich zachowań i relacji z obywatelami. Nagrania wideo – w zamyśle pomysłodawców przedsięwzięcia – mają być zapisem przebiegu zdarzeń i dowodem w ewentualnych skargach ze strony obywateli. Nagrania te mają być dostępne dla wszystkich zainteresowanych stron.

Wśród policjantów z Toronto w eksperymencie brali udział funkcjonariusze z 43 i 55 posterunku torontońskiej policji.

Na podstawie zdobytych doświadczeń ma zostać przygotowany raport oceniający użyteczność i skuteczność środków technicznych użytych w tym projekcie. Będzie też oceniana jakość nagrań z poszczególnych typów kamer wideo. Raport ten będzie podstawą do podjęcia przyszłych decyzji przez Toronto Police Services Board.

Całość eksperymentu w rejonie GTA kosztowała w sumie 500 tysięcy dolarów.

Przeciwnicy powszechnego używania kamer wideo, których liczba rośnie, argumentują, że jeżeli w przyszłości w kamery zostaną wposażeni wszyscy policjanci, nie jest wykluczone, że w podobne środki nagrywające, z czasem, wyekwipowani zostaną inni pracownicy, ktorzy mają kontakty z klientami, a być może w dalszej perspektywie wszyscy pracownicy. Biorąc pod uwagę obecność kamer bezpieczeństwa w coraz większej ilości miejsc, powoli zbliżamy się do orwellowskiego świata, w którym całe nasze życie przebiegać będzie pod czujnym okiem Wielkiego Brata.

Wszystko to – z myślą o naszym komforcie i bezpieczeństwie.