Blue Jays wracają z ogromem oczekiwań

Lokalnie Top News kwie 3, 2016 at 3:30 pm
Stadion Rogers Centre będzie zapakowany po brzegi na otwarcie 8 kwietnia

Stadion Rogers Centre będzie zapakowany po brzegi na otwarcie 8 kwietnia

Ruszyła liga baseballowa. Po blamażu hokeistów z Maple Leafs (i innych kanadyjskich klubów) nadzieje Torontończyków na godziwą reprezentację sportową pokładane są teraz w Blue Jays.

Torontończycy rozpoczynają sezon u siebie dopiero w piątek 8 kwietnia od spotkania z Boston Red Sox (dzisiaj gra z Tampa Bay Rays na Florydzie). Rozkład meczów: TUTAJ.

W najważniejszej amerykańskiej lidze baseballu Major League Baseball (MLB) uczestniczy 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje.

W ubiegłym sezonie Blue Jays zagrali wyjątkowo dobrze, dostając się do fazy play-off po raz pierwszy od dekady. Przegrali z Kansas City Royals o mistrzostwo American League.

Josh Donaldson i Jose Bautista mają nadzieję dojść w tym roku do playoff.

Josh Donaldson i Jose Bautista mają nadzieję dojść w tym roku do playoff.

Toronto Blue Jays od roku 2005 jest jedyną drużyną spoza USA w Major League Baseball. W 1992 po raz pierwszy w historii klubu zwyciężyli w World Series. W sezonie 1993 po pokonaniu Chicago White Sox w American League Championship Series, Blue Jays po raz drugi z rzędu sięgnęli po mistrzostwo, pokonując w World Series 4–2 Philadelphia Phillies. 26 września 2015 po zwycięstwie nad Tampa Bay Rays, Blue Jays zapewnili sobie pierwszy od 1993 udział w postseason.

W obecnym sezonie Blue Jays mają silny skład i wielkie nadzieje. Do zespołu powrócił z Red Sox David Price, a jego filarami nadal są Josh Donaldson, genialny Dominikańczyk Jose Bautista, który potrafi zdobyć 50 asów w seonie oraz amerykański łącznik polskiego pochodzenia Troy Tulowitzki.

Zespoły rozgrywają w sezonie zasadniczym, trwającym od kwietnia do września, po 162 mecze. Większość meczów rozgrywana jest pomiędzy zespołami z tej samej ligi, najczęściej w trzymeczowych seriach. Wyjątkiem jest około 20 tzw. meczów międzyligowych (interleague games), które rozgrywane są w trakcie sezonu.

Słynny as (home run) Jose Bautisty (i nie mniej słynne rzucenie kijem) efektywnie wykluczyło Texas Rangers z rozgrywek w ubiegłym sezonie. Należy spodziewać się rewanżu.

Słynny as (home run) Jose Bautisty (i nie mniej słynne rzucenie kijem) efektywnie wykluczyło Texas Rangers z rozgrywek w ubiegłym sezonie. Należy spodziewać się rewanżu.

Na początku lipca odbywa się mecz gwiazd (All Star Game), podczas którego spotykają się zespoły składające się z zawodników obu lig. Każdy zespół liczy 25 zawodników, wśród których musi być przedstawiciel każdego zespołu ligi. Po ośmiu zawodników (z wyjątkiem miotaczy) do każdego zespołu jest wybieranych w głosowaniu kibiców.

Zwycięska liga dostaje przywilej przewagi własnego stadionu podczas World Series.

Po zakończeniu sezonu zasadniczego po 5 zespołów z każdej z lig (3 zwycięzców dywizji oraz dwa zespoły z najlepszym bilansem, czyli posiadacze tak zwanych dzikich kart) przystępują do decydującej rozgrywki o mistrzostwo ligi (postseason). Zwycięzca World Series jest ogłaszany mistrzem świata.