Dyplomatyczne rozmowy między Polską a Kanadą

Kanada Top News kwie 6, 2016 at 6:00 am
Spotkanie polskiego wiceministra S.Z. Ziółkowskiego z wiceminiter S.Z. Kanady Alexandrą Bugailiskis,

Spotkanie polskiego wiceministra S.Z. Ziółkowskiego z wiceminiter S.Z. Kanady Alexandrą Bugailiskis,

Między Kanadą a Polską odbywają się konsultacje dyplomatyczne na tematy interesujące oba kraje.

Tematami podstawowym są bezpieczeństwo we Europie Wschodniej i stosunki dwustronne. Wczoraj w Ottawie toczyły się rozmowy pomiędzy polskim Podsekretarzem Stanu w MSZ, Markiem Ziólkowskim i kanadyjskimi wiceministrami Spraw Zagranicznych Kanady, Alexandrą Bugailiskis i Diane Jacovella.

Spotkanie wiceministra Ziółkowskiego z wiceminister Diane Jacovella.

Spotkanie wiceministra Ziółkowskiego z wiceminister Diane Jacovella.

Dyplomaci omówili mechanizm dalszych konsultacji, które zostały uzgodnione w pisemnej umowie pomiędzy Polska a Kanadą w sprawie zasad skoordynowanego zaangażowania obu stron w pomoc Ukrainie. Jak wiadomo, Ukraina jest obiektem agresji ze strony rosyjskich separatystów w Donbasie, których wspierają wojska Federacji Rosyjskiej. W ubiegłym roku, mimo zagwarantowania integralności terytorialnej Ukrainy w umowie z 1994 roku, Rosja bez wypowiedzenia wojny zaanektowała Półwysep Krymski, który był częścią Ukrainy. W zamian za te gwarancje ze strony mocarstw, w tym Rosji, Ukraina zgodziła się na pozbycie się dużego arsenału broni jądrowej będącego w jej posiadaniu.

Poza kwestią pomocy Ukrainie tematem dwustronnych rozmów były przygotowania do szczytu NATO w Polsce.

polkan40- Przez lata Kanada była cennym i bliskim sojusznikiem Polski w odniesieniu do szerokiego zakresu zagadnień polityki międzynarodowej. Współpraca z Ottawą staje się szczególnie ważna teraz, podczas przygotowania do szczytu NATO w Warszawie, które wchodzą w decydującą fazę – oświadczył po spotkaniu wiceminister Marek Ziółkowski.

Polski rząd nie ukrywa, że stara sie o poparcie ze strony państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego dla stałej obecności baz wojskowych Paktu na terenie flanki wschodniej NATO, co jest szczególnie ważne w sytuacji niezwykle agresywnej polityki rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.