Tylko trzy prowincje tworzą miejsca pracy

Rynek Top News kwie 6, 2016 at 5:02 pm

zz tylko1Podczas gdy kanadyjska gospodarka próbuje przystosować się do niskich cen ropy i niskiego kursu swojego dolara – wzrost liczby miejsc pracy koncentruje się w zaledwie trzech prowincjach – zauważył TD Bank w swoim najnowszym raporcie, opublikowanym 6 kwietnia.

Najnowsze prognozy gospodarcze tego banku podkreślają trend, że generalnie prowincje produkujące ropę mają się gorzej niż przewidywano, zaś te „nieenergetyczne“ rosną dynamiczniej niż przewidywano. Jest to w zasadzie dobra wiadomość dla Ontario oraz innych prowincji nie produkujących źródeł energii. TD Bank zauważa ich rozwój na poziomie 2,4% -3% – co jest tempem wzrostu rzadko widzanym od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. Tymczasem prowincje produkujące ropę będą nadal zachowywać się gorzej od reszty kraju – stwierdza raport.

Przy całej słabości prowincji naftowych i spowolnionym wzroście w Kanadzie atlantyckiej – jak zauważył TD Bank – pozostają tylko trzy prowincje, które w ciągu ostatniego roku tworzą miejsca pracy: Kolumbia Brytyjska, Ontario oraz Quebec.

zz tylko2Ontario wykreowało 74.000 nowe miejsca pracy w ciągu ostatnich 12 miesięcy (licząc do lutego tego roku włącznie), natomiast znacznie mniejsza Kolumbia Brytyjska dodała prawie tyle samo – 68.000 miejsc pracy, co stanowi skok o 3% w ciągu roku. Quebec stworzył 16,600 miejsc pracy w tym czasie.

Taka koncentracja miejsc pracy, zwłaszcza w Ontario i B.C., może częściowo wyjaśniać ogromny wzrost sprzedaży domów oraz cen w Toronto i Vancouver w ciągu ostatnich kilku lat.

TD Bank twierdzi, że niekorzystna sytuacja pracy w prowincjach naftowych ulegnie poprawie poprzez fakt, że pracownicy przemysłu wydobywczegpo są mobilni, a to oznacza, że mogą łątwo przenosić się za pracą, przykładowo w B.C.

TD Bank spodziewa się, że stopa bezrobocia w Ontario będzie oscylować wokół 6,9% w ciągu najbliższych dwóch lat, w B.C. wzrośnie do 6.8%, a w Albercie wzrośnie do 8.2%, po czym spadnie do 7.8% w 2017 roku.