Bonnie Crombie chce oderwać Mississaugę

Lokalnie Series Top News kwie 7, 2016 at 3:33 pm
Burmistrz Bonnie Crombie

Burmistrz Bonnie Crombie

Radni Mississaugi przegłosowali wniosek o przeprowadzenie niezależnych badań mających wykazać, że dla miasta korzystne będzie odłączenie się od regionu Peel. Jest za tym burmistrz Bonnie Crombie, której zdaniem „najwyższy czas, aby miasto mogło samo decydować o swoim losie“.

Burmistrz polskiego pochodzenia kieruje szóstym co do wielkości ośrodkiem miejskim w Kanadzie i zarazem jednym z największych przedmieść (w stosunku do Toronto) w Ameryce Pólnocnej.

Wiele razy wcześniej o sukcesji wspominała była burmistrz Hazel McCallion. System podziału na regiony wprowadzony jeszcze w1974 roku przez premiera Ontario Billa Davisa zakładał pomoc mniejszym gminom w korzystaniu z kosztownych usług i potrzeb infrastrukturalnych. Dzięki temu miał nastąpić ich szybszy wzrost, trudny wcześniej do osiągnięcia przy użyciu własnej bazy podatkowej.

zz crombie2Jednak obecnie radni 750-tysięcznej Mississauga uważają, że nadszedł czas, aby stanąć na własnych nogach. Oznaczałoby to, że pozostałe w regionie miasta Caledon i Brampton odcięte by zostały od największego źródła dochodów podatkowych w tym regionie.

- Wnosimy dwie trzecie podatków (do rządu regionalnego) – mówi Crombie. - Caledon liczy 60.000 mieszkańców. Nasze najmniejsze okręgi miejskie liczą więcej niż 60 tysięcy. Jest to niesprawiedliwość.

Pani burmistrz sugeruje też, że miasto Brampton z prawie 600 tysiącami mieszkańców, również powinno rządzić się samodzielnie. Wówczas – jej zdaniem – Caledon należy połączyć z sąsiadującym Dufferin County.

- Możemy przeprowadzić referendum – mówi Bonnie Crombie, sugerując, że idealną ku temu okazją wybory komunalne w roku 2018. Oczywiście, jeśli eksperci potwierdzą wcześniej, że oderwanie się od regionu Peel jest dla miasta korzystne.

W systemie dwupoziomowych rządów regionalnych, gminy muszą odprowadzać podatki do regionu. Na przykład policja jest organizowana i opłacona przez region ale już na inne wydatki, takie jak parki czy rekreacja, Mississauga pobiera swoje własne podatki dla własnego samorządu miejskiego. Secesja pozwoli skumulować wszystko pod jednym dachem i kontrolować wszystko przez jedną radę.

Ostatecznie prowincja musi zatwierdzić takie posunięcie, ale jedno z największych miast Kanady też ma wiele do powiedzenia i wcześniej czy później Queen’s Park musiałby zatwierdzić decyzję o oderwaniu.

- Jesteśmy trzecim największym miastem prowincji Ontario – przekonuje Crombie. – Tymczasem istnieje wiele innych miast w prowincji, które są o wiele mniejsze niż my, ale mają swój własny rząd na jednym poziomie.