Rekordowy spadek inwestycji naftowych

Rynek Top News kwie 8, 2016 at 12:35 pm

zz rekordSektor naftowo-gazowy jest na najlepszej drodze do największego w historii spadku nakładów inwestycyjnych w ciągu dwóch kolejnych lat – przewiduje Canadian Association of Petroleum Producers.

Największa organizacja branżowa zrzeszająca firmy wydobywcze prognozuje, że inwestycje w sektorze nafty i gazu w 2016 roku wyniosą 31 mld dolarów, w porównaniu do rekordowych 81 mld dolarów w 2014 roku. To spadek aż o 50 mld dolarów albo 62% w ciągu dwóch lat, największy od momentu, kiedy dane tego rodzaju zaczęły być publikowane w 1947 roku. Znacząco spadła również liczba odwiertów: z 10.400 (w roku 2014) do 3.500.  W marcu udział Ameryki Północnej w ilości aktywnych odwiertów na świecie wyniósł 36,5% w porównaniu z 42,2% w lutym oraz 51,1% w roku ubiegłym.

- Kanada potrzebuje podjęcia pilnych działań, żeby mogła pozostać atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów w segmencie naftowo-gazowym, w porównaniu do innych krajów produkujących ropę i gaz – przekonuje Tim McMillan, prezes i dyrektor zarządzający CAPP.
Tim McMillian

Tim McMillan

Szef branżowej organizacji podkreśla, że jeśli nie nastąpią zmiany, rząd może się spodziewać dalszych spadków wpływów z podatków i innych opłat od przedsiębiorstw z branży nafty i gazu, co może wpłynąć na jego zdolność do finansowania usług publicznych. Problem w tym, że CAPP nie wskazuje jakie działania powinny zostać podjęte żeby zapobiec tej sytuacji.

Członkowie organizacji wydobywają ok. 90% ropy i gazu produkowanych na rynku kanadyjskim, z czego większość trafia na rynek amerykański, czyli do kraju który sam już rozpoczął eksport ropy.

W Kanadzie poprzez spółkę zależną Orlen Upstream Canada od kilku lat w branży wydobywczej inwestuje PKN Orlen, który przejął na tym rynku trzy spółki produkcyjne: TriOil Resources, Birchill Exploration i Kicking Horse Energy. Łącznie płocki koncern zainwestował w Kanadzie już ponad 2 mld zł.