Stypendia z Kanady dla uzdolnionych artystycznie w Polsce

Polacy w Kanadzie Top News kwie 8, 2016 at 3:25 pm

zz orphan 4Do rozdania jest 25 tysięcy dolarów kanadyjskich. Od 20 kwietnia do 30 czerwca można składać wnioski o stypendia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Każde ze stypendiów o wartości 1 tys. dolarów kanadyjskich (2800 złotych) funduje polonijna organizacja charytatywna z Kanady – Polish Orphans Charity – mówi Krzysztof Gajewski, przewodniczący kapituły.

Formuła składania wniosków nie zmienia się od 10 lat, a specjalne formularze można pobrać na stronie fundacji. Wręczenie stypendiów odbędzie się podczas gali finałowej z okazji 10-lecia działalności fundacji 24 października 2016 roku.

Natomiast 23 kwietnia ma miejsce doroczna gala charytatywna (Ball Pologne, szczegóły: TUTAJ) urządzana w torontońskim Fairmont Royal York Hotel.

Dr. R. Russ, prezydent fundacji

Dr. R. Russ, prezydent fundacji

Stypendia artystyczne przyznawane są dzieciom i młodzieży uzdolnionej artystycznie, która znajduje się w trudnej sytuacji.

- Najważniejsza jest sytuacja dziecka, mniej ważna jest sytuacja materialna - podkreśla Krzysztof Gajewski. – Mogą to być sieroty. Dzieci, które straciły jednego z rodziców, ale także dzieci i młodzież, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Stypendium ma im pomóc w rozwoju artystycznym. Najbardziej nas cieszą dzieci, które dopiero zaczynają, które wykorzystają te pieniądze na start. To stypendium ma być takim kołem napędowym.

Fundację Polish Orphans Charity założyła w 2000 roku dr. Richarda Russ, znana dentysta-chirurg z Toronto, wespół z inż. Bartem Pasowskim i dr. Tedem Kralką.

Stypendium nie jest przyznawane w formie gotówkowej. To główna zasada. Opłacane są rachunki za np.: kupiony sprzęt, opłacone szkolenia, kursy itp.

W ciągu 10 lat fundacja rozdała 460 stypendiów (w tym dla ok. 300 polskich dzieci) i 700 tysięcy dol. Fundacja buduje też w Polsce place zabaw oraz wspiera działalność szpitali. Pomoc z fundacji otrzymują również dzieci z Czech, Słowacji, Ukrainy, Afganistanu, Grecji, Irlandii.

Z organizacji założonej z myślą o pomocy sierotom w Polsce, Polish Orphans Charity przekształciła się w organizację o zasięgu międzynarodowym. Na zdjęciu sponsorowane dzieci z Dominikany