Piotr (Peter) Mielżyński

Odeszli ostatnio Polacy w Kanadzie Top News kwie 8, 2016 at 6:01 pm

zz mielzynski3W wieku 94 lat zmarł Piotr (Peter) Mielżyński, znany kanadyjski biznesman polskiego pochodzenia, producent win i założyciel cenionej od lat firmy PMA Agency, dużego przedsiębiorstwa zajmującego się w Kanadzie importem, sprzedażą, marketingiem i dystrybucją wyrobów alkoholowych z całego świata w tym również z Polski.

Urodził się w Kusowie w Polsce, a dzieciństwo spędził w ukochanym majątku Uzarzewo pod Poznaniem.

Wyemigrował do Kanady w 1946 roku, mając przy sobie 140 dolarów. Pierwsze imigracyjne kroki stawiał w Winnipeg, pracował najpierw na farmie.

Karierę zawodową zaczynał jako sprzedawca pralek automatycznych w Eaton Co. Ciekawy nowego kraju, co roku brał trzymiesięczny urlop i przemierzał zachodnie kanadyjskie prowincje, sprzedając przy okazji jako komiwojażer Encyklopedię Wiedzy (“Book of Knowledge”) Groliersa i Encyklopedię Britannica.

W 1951 roku uznany przez firmę Eaton Co. za najlepszego sprzedawcę otrzymał propozycję wyjazdu do Toronto. Szczęśliwym trafem, spotkał na swojej drodze Larrego McGuinnessa – prezesa firmy L.J McGuinness Distillery, który zaproponował mu pracę. Ambitny Piotr szybko piął się po stopniach kariery, by w rezultacie zostać dyrektorem rzeczonej firmy i tworząc z niej jednego z największych dystrybutorów napojów alkoholowych w Kanadzie. Jego ambicją zawsze było stać się przydatnym obywatelem i propagatorem Kraju Klonowego Liścia. Osiągał to za sprawą wymyślanych przez siebie produktów. Najbardziej znanym był projekt butelki w kształcie słynnej torontońskiej CN Tower, wypełnionej kanadyjską whisky.

zz mielzynski66Po 21 latach odszedł z McGuinnessa w roku 1978 roku, a jesienią następnego roku w małych pomieszczeniach biurowych przy Windermere Court w Toronto założył własną firmę dystrybucyjną – PMA (Peter Mielzynski Agencies). Na ścianie biura zawiesił logo – swój herb rodowy.

Wieloletnie doświadczenie zdobyte u McGuinnesa i ambicja Piotra sprawiają, że firma od samego początku odnosi znaczne sukcesy. Dziś, po 37 latach istnienia, należy do wiodących agencji w tej branży w Kanadzie.

Mielżyński pomagał budować podwaliny ontaryjskiego przemysłu winiarskiego. Liczne kontakty z największymi producentami win w Europie skutkują kolejnym projektem – stworzeniem prawdziwego winnego Eldorado na Półwyspie Niagary. Zainteresowany tym pomysłem, przybywa do Kanady Emil Underberg, dzięki inwestycji którego i zaangażowaniu Mielżyńskiego powstaje w 1980 roku w Niagara-on-the Lake – Hillebrand Estates Winery – jedna z największych firm produkujących kanadyjskie wina.

Mielżyński nigdy nie zapominał o swoich korzeniach – jako pierwszy w historii Kanady, sprowadza (na początek do Quebecu) polską wódkę – Wyborową, której sprzedaż w szybkim tempie osiągnęła bardzo wysoki pułap.

Niektóre z setek trunków rozprowadzanych przez PMA

Niektóre z setek trunków rozprowadzanych przez PMA

Kolejne lata – to kolejne sukcesy, rozrastającej się z roku na rok agencji PMA, sprowadzającej coraz to nowe produkty alkoholowe z całego niemal świata. Do polskiego portfolio dochodzi wódka Żubrówka, Żołądkowa Gorzka, Polska Wiśniówka i niezwykle ceniona przez smakoszy wódka Luksusowa, robiona na bazie ziemniaczanego spirytusu.

Nie brakuje też polskich piw, a wśród nich: Tyskie, Lech i Żubr. Szczególnie bliskie są firmie wódka Wyborowa i Luksusowa – obie bowiem zdobyły liczne medale na prestiżowych konkursach i uznane zostały przez międzynarodowe jury jako najlepsze polskie wódki w klasie premium.

Piotr Mielżyński wśród finalistów konkursu RBC Top 25 Canadian Immigrants of 2014

Piotr Mielżyński wśród finalistów konkursu RBC Top 25 Canadian Immigrants of 2014

Spędził w tej branży prawie 60 lat, zakładając liczne firmy i marki oraz zatrudniając tysiące ludzi. W 2014 roku otrzymał zaszczytny tytuł “Kanadyjskiego Immigranta Roku” przyznawany rokrocznie przez RBC.

Piotr Mielżyński, właściwie Peter Gerhard Żychliński-Mielżyński (w prostej linii potomek rodu Żychlińskich, herbu Szeliga) był aktywny do ostatnich chwil życia. Zmarł w spokoju 7 kwietnia w Joseph Brant Hospital w Burlington.

Pozostawił w smutku i żalu kochającą żonę Cecile; dzieci: Andrew, Petera (z żoną Agatą) i Roberta (z żoną Marysią) oraz wnuków: Jennę, Erin, Helenę, Stefana, Gabriellę i Hanię.

Firmą PMA kieruje obecnie syn zmarłego, Peter Mielżyński Jr. Znana jest ona jako sponsor niezliczonej ilości polonijnych imprez kulturalnych, patriotycznych i sportowych.

zz mielzynski2Ostatnie pożegnanie Zmarłego: w Turner & Porter Yorke Chapel, 2357 Bloor St. W. W Toronto (przy Windermere, na wschód od stacji metra Jane) w czwartek, 14 kwietnia 2016 w godzinach 18:00-21:00 (modlitwa o 20:00).

Msza Święta Pogrzebowa: w Kościele św. Kazimierza w Toronto, 156 Roncesvalles Ave., w sobotę 23 kwietnia 2016 roku o godzinie 11:00.

Ewentualne darowizny można przekazywać na Heart & Stroke Foundation (1-888-473-4636) lub inny dowolny cel dobroczynny.

Kondolencje online mogą być dokonywane za pośrednictwem strony www.turnerporter.ca