Boże, proszę daj mi siłę, żebym ich nie pozabijała…

Lokalnie Top News kwie 10, 2016 at 12:30 pm
zz yusra5

Protest Black Lives Matter trwał pod kwarterą policji w Toronto przez 15 dni

zz yusra2

Yusra Khogali, założycielka Black Lives Matter Toronto jest studentką Uniwersytetu Torontońskiego

Yusra Khogali, założycielka Black Lives Matter Toronto jest studentką Uniwersytetu Torontońskiego

Współzałożycielka organizacji Black Lives Matter Toronto, Yusra Khogali, tłumaczy się publicznie z wpisu na jej koncie w Twitterze, który trafił na czołówki kanadyjskich gazet.

Jej organizacja walczy z dyskryminacją policji wobec osób o czarnym kolorze skóry.

45-letni Andrew Loku

45-letni Andrew Loku

Khogali zorganizowała m.in. kilka wielodniowych protestów pod budynkiem kwatery głównej policji w Toronto i pod Legislaturą przy Queen’s Park po tym, jak policjant zastrzelił Andrew Loku, ojca pięciorga dzieci, który nie reagował na polecenie odrzucenia młota jaki trzymał w dłoniach i groził nim policjantowi. Niektóre z protestów przerodziły się w zamieszki.

SIU (Special Investigations Unit) odmówił oskarżenia tego policjanta czego domagała się organizacja Black Lives Matter, później żądając również zmian w kierownictwie SIU. 15-dniowy protest uliczny doprowadził jednak do jawnego głosowania w Radzie Miejskiej Toronto, której radni przegłosowali wniosek o zwrócenie się do wlądz prowincji o “analizę działąń policji i SIU pod względem rasizmu wymierzonego w czarnych”.

Tymczasem Jerry Agar, dziennikarz i prezenter stacji radiowej Newstalk 1010, opublikował na łamach Toronto Sun tweet, jaki znalazł na koncie Yusry Khogali. Umieszczony w lutym tweet trafił na łamy kanadyjskiej prasy w chwili, gdy miasteczko namiotowe protestujących popleczników Black Lives Matter rosło z dnia na dzień. Prośba skierowana tam do Allacha brzmiała następująco: “Boże daj mi siłę, żebym nie pozabijała dzisiaj tych białych, proszę.”.

Premier Wynne zgodziła się spotkać z Khogali i podjąć rozmowy na temat działań SUI

Premier Wynne zgodziła się spotkać z Khogali i podjąć rozmowy na temat działań SUI

Yusra Khogali dostała się pod potężny pręgierz opinii publicznej, więc dziennik Toronto Star udostępnił jej kolumnę, w której mogłaby się wytłumaczyć. Aktywistka powiedziała, że jej tweet sprzed miesięcy został użyty aby pogrążyć i zdelegitymizować akcje ruchu Black Lives Matter w Toronto.

- Coś co napisałam w złości przed miesiącami stał się nagle większym wydarzeniem medialnym niż cele naszego protestu - napisała Khogali w Toronto Star. - Wrzawa towarzysząca temu jednemu zdaniu zagłuszyła dyskusję jaką podnieśliśmy na temat czarnych, którzy zostali zastrzeleni przez policję w tym kraju. 

Aktywistka nie zamierzała przepraszać nikogo.