Protestujacy: “Wdychający parę wodną nie są palaczami!”

Lokalnie Top News kwie 10, 2016 at 5:50 am

protest

Nowe przepisy wprowadziły te same obostrzenia w stosunku do użytkowników papierosów elektronicznych jak do palaczy klasycznych papierosów. Zwolennicy elektroniki czują się pokrzywdzeni i nie dają za wygraną.

protest2Na wiecu pod gmachem ontaryjskiej legislatury na Queen’s Park w Toronto zebrało się kilkaset osób aby zaprotestować przeciwko nowym regulacjom. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na korzyści dla zdrowia płynące z wdychania pary wodnej z nikotyną o smaku papierosowym.

Rzecznicy papierosów elektronicznych dowodzą, że stosowanie wobec nich dotychczasowych przepisów antynikotynowych jest „naruszeniem praw konstytucyjnych” obywateli, którzy wdychanie pary wodnej traktują jako „strategię rzucania palenia” klasycznych papierosów. Jest też naruszeniem praw handlowców, którym zabrania się prezentowania próbek poszczególnych marek papierosów elektronicznych swoim klientom.

- Jesteśmy tu dzisiaj po to, by zapobiec szkodom dla społeczeństwa, jakie powodują nowe przepisy – stwierdził David Richmond-Peck, rzecznik protestujacych – Choroby związane z paleniem tytoniu są jedną z głównych przyczyn śmierci w tym kraju, a tymczasem udowodnione zostało wielokrotnie, że papierosy elektroniczne mogą je zastąpić z pożytkiem dla zdrowia, gdyż są o wiele mniej szkodliwe.

protest4W maju ubiegłego roku parlament prowincji przyjął ustawę, która zakazała używania papierosów elektronicznych w miejscach publicznych i nałożyła surowe restrykcje na sprzedaż i promocję tych produktów.

Protestujący spotkali się u zbiegu Bay Street i Bloor Street West o 12:30 po południu po czym przemaszerowali pod gmach prowincyjnego parlamentu.

Podobny protest odbył się w grudniu ubiegłego roku.