Plaga samobójstw – plemię Attawapiskat w głębokiej depresji

Kanada Top News kwie 11, 2016 at 10:00 am
Podarta kanadyjska flaga powiewa nad osiedlem Attawapiskat.

Podarta kanadyjska flaga powiewa nad osiedlem Attawapiskat.

W plemieniu Attawapiskat w ostatnim czasie dochodziło do coraz większej ilości prób samobójczych. Rada plemienia postanowiła ogłosić stan wyjątkowy.

Plemię Attawapiskat zamieszkuje mało zaludnione terytoria na północy Ontario, nad zatoką James Bay. Członkowie wspólnoty tworzą niewielką osadę złożoną z dwóch tysięcy mieszkańców.

- Epidemia samobójstw wśród mieszkańców Attawapiskat rozpoczęła się jesienią, gdy kilka osób próbowało odebrać sobie życie – mówi wódz plemienia, Jackie Hookimaw.

attawa2Pierwszą nastolatką, która odebrała sobie życie była bratanica wodza plemienia, 13-letnia Sheridan. Hookimaw mówi, że dziewczynka była bardzo wrażliwa, miała wielkie serce i dobroć, ale miała duże kłopoty ze zdrowiem i borykała się z kłopotami, jakie spotykały ją w szkole.

Jackie Hookimaw podczas wizyty w szpitalu zorientowała się, że wiele nastoletnich dziewcząt i chłopców jest leczonych po celowym przedawkoaniu narkotyków. Niedawno po zakończeniu kuracji odwykowej nastolatek targnął się na swoje życie.

Zdaniem Rady Plemienia plaga samobójstw trapi społeczność Attawapiskat od dziesiecioleci. Aby temu zaradzić wspólnota potrzebuje więcej zasobów i pomoc z zewnątrz.

- Sheridan i jej rówieśnicy potrzebują wsparcia, którego im brakuje – twierdzi Hookimaw – Nie potrafią reagować na smutek, depresję jaka ich ogarnia. Nie dają sobie z tym rady.

Charlie Angus, lokalny poseł z ramienia NDP, jednocześnie znawca problemów społeczności zamieszkałych północne tereny Ontario uważa, że rząd przykłada zbyt mało uwagi do problemów młodych ludzi żyjących na północnych krańcach prowincji.

Szkoła wa Attawapiskat

Szkoła wa Attawapiskat

- Kiedy młody człowiek, uczeń normalnej szkoły w dużym mieście próbuje popełnić samobójstwo, to natychmiast do tej szkoły wysyłany jest zespół psychologów, którzy mają za zadanie rozwikłać przyczyny takiego czynu, poznać atmosferę panującą w środowisku rówieśniczym, pomóc rozwiązać problemy. To jest standardowa procedura w takich wypadkach – mówi poseł Angus – W przypadku tak odległych szkół i miejscowości nic takiego nie ma miejsca. Nie ma na to pieniędzy ani środków.

Zdaniem posła jedną z przyczyn zimowych depresji nastolatków jest wyjątkowo surowy klimat Północy, który w okresie zimowym dla młodzieży często jawi się jak niekończący się koszmar. Zastanawiające jest jednak, że w społeczności Attawapiskat już po okresie zimowym, w kwietniu, ilość prób samobójczych była na tyle duża, iż zdecydowano się uderzyć na alarm.

- Nie sądziłem, że może być gorzej niż w marcu, ale już pierwsze dni kwietnia przyniosły bardzo złe wieści – mówi poseł.

W tej sytuację wódz plemienia i Rada Attawapiskat ogłosiła stan wyjątkowy wśród mieszkańców osady. Oznacza to, że mogą zostać podjęte szczególne kroki i uruchomione specjalne środki by zaradzić kryzysowi. Do osady przybędzie jednostka reagowania kryzysowego Nishnawbe Aski Nation, która będzie miała za zadanie zbadać sytuację i znaleźć środki zaradcze.

Na informacje o pladze samobójstw nadchodzących z Attawapiskat zareagował premier Kanady, Justin Trudeau, który określił te wieści jako „bolesne”.

„Będziemy nadal działać na rzecz poprawy warunków życia dla wszystkich ludów tubylczych” – napisał Trudeau na Twitterze.

Plemię odwiedzi też specjalny zespół psychologów i psychiatrów ze szpitala Weeneebayko Area Health Authority oraz odpowiednio przygotowani pracownicy socjalni.

- Chodzi o to, by eksperci znaleźli przyczyny takiego stanu zdrowia psychicznego mieszkańców i określili środki zaradcze – stwierdził minister zdrowia Ontario, Eric Hoskins.

Tak wygląda Attawapiskat późną wiosną.

Tak wygląda Attawapiskat późną wiosną.

Z kolejny federalna minister zdrowia Jane Philpott wydała oświadczenie, że poprawa samopoczucia ludności rdzennej będzie wymagała skoncentrowania sie na poprawie warunków społeczno-ekonomicznych.

- Wraz z rządem prowincji musimy wspólnie usiąść do stołu i ręka w rękę wypracować wspólnie z kierownictwem First Nations sposoby rozwiązania kryzysu – powiedziała Philpott.

Minister Hoskins zwrócił się do swojej koleżanki w Ottawie, by podjęła szybkie działania aby pomóc „dać ludziom nadzieję w tym strasznym czasie”.

Poseł Angus uważa, że trzeba zrobić wszystko, by dać tym młodym ludziom motywację do życia. Dać przekonanie, że życie w tych trudnych warunkach ma swój sens i cel.

Pod koniec ubiegłego tygodnia we wspólnocie Attawapiskat i w sąsiednich wspólnotach odbyły się spotkania z młodzieżą, które – zdaniem posła – już dają pierwsze pozytywne rezultaty.

- Oni powiedzieli, że się nie poddadzą. „Nie damy się pokonać”, mówili – opowiada poseł Angus.

Tak wyglądają niektóre domy mieszkańców osady. Rzeczywiscie, trudno o optymizm.

attawa4