Student walczy o to, aby ci, którzy mogą palić marihuanę mieli ją za darmo

Kanada Top News kwie 11, 2016 at 3:30 pm

zz zaid zz zaid1Jonathan Zaid uskarża się rzadkie schorzenie neurologiczne – na ustawiczne bóle głowy. Jedyną ulgę - jak twierdzi – przynosi mu regularne palenie marihuany. 

Ale Zaid jest zarazem szefem grupy o nazwie Canadian For Fair Access to Medical Marijuana, stworzonej w celu “ustanawiania i chronienia praw pacjentów korzystających z medycznej marihuany”. Chodzi o to, aby ubezpieczenie (a nie pacjent) musiało pokrywać koszt marihuany. W tym celu grupa Zaida współpracuje Amphrią, firmą wytwarzającą i rozprowadzającą lecznicze konopie.

W wywiadzie dla CBC, Jonathan Zaid, student Uniwersytetu Waterloo twierdzi, że jego choroba odebrała mu przyjemność życia. Przewlekłe, nieustanne bóle głowy, a co za tym idzie bezsenność i zaburzenia koncentracji spowodowały, że w 8 klasie zmuszony został do przerwania nauki w szkole, którą w liceum kontynuował wyłącznie w domu. Ulgę przynosi mu tylko marihuana ale koszty jej zakupu rosną coraz bardziej. Wcześniej Zaid próbował bezskutecznie wielu innych terapii ale nie przyniosły skutku. Wszystkie były pokrywane  przez jego ubezpieczenie medyczne.

zz zaid555- Marihuana przywróciła mi normalne życie. Dlaczego nie można jej traktować jak innych leków czy terapii? – pyta Zaid.

Jednak marihuana nie podsiada jeszcze numeru identyfikacyjnego leku dopuszczonego do sprzedaży i nie w całej Kanadzie jej zażywanie jest tolerowane przez prawo.

Akcję Zaida popiera stowarzyszenie studentów przy jego uczelni ale nie ministerstwo zdrowia. Zdaniem studenta, powinni o tym decydować lekarze wypisujący receptę. To oni bowiem są w stanie stwierdzić, że marihuana jest w wielu przypadkach lekiem ostatniej szansy.