Tom Mulcair musi ustąpić z przywództwa NDP

Kanada Top News kwie 11, 2016 at 12:35 pm
zz mulcair5

Z żoną przed głosowaniem

zz mulcair3

Głosowanie

zz mulcair Thomas Mulcair Nowi Demokraci muszą poszukać sobie nowego lidera po tym jak Tom Mulcair otrzymał poniżej 50% głosów poparcia (dokładnie 47%) od delegatów na zjeździe partii w Edmonton.

Członkowie NDP  muszą zastąpić dotychczasowego lidera kimś innym w pół roku po wyniszczającej porażce wyborczej, która przerywała marzenia o sformowaniu przez tą partię pierwszego rządu federalnego.

Na konwencji delegatów Nowej Partii Demokratycznej w Shaw Conference Centre w Edmonton zapadła martwa cisza gdy wszyscy zdali sobie sprawę, że Mulcair nie tylko nie osiągnął przyzwoitego poziomu poparcia, ale nawet nie osiągnął progu 50% – co jest rzeczą prawie niespotykaną podczas dorocznych konwencji. W rezultacie, człowiek, który niecały rok temu był reklamowany jako gotowy, aby zostać pierwszym w historii Kanady premierem z ramienia NDP, został odrzucony przez większość z 1800 delegatów (52%).

  • Najważniejsze jest to, że pozostajemy zjednoczeni - powiedział delegatom po głosowaniu. spokojny ale najwyraźniej zrezygnowany Mulcair, dodając, że  pozostanie liderem, aż w ciągu 24 miesięcy zostanie wybrany jego następca.
  • Osoba, która mnie zastąpi musi mieć absolutne i pełne poparcie 100 procent członków NDP – powiedział Mulcair.  – Zawsze pozostaniemy partią, która ma wielkie marzenia. Zawsze pozostaniemy partią, która myśli o prostym człowieku.

Było jasne, że Mulcair nie otrzyma poparcia wszystkich zebranych ale gdy ogłoszono wyniki na sali zapanowało niedowierzanie, a do delegatów zaczęła docierać skala porażki, zaskakująca nawet jego najzagorzalszych przeciwników.

Wcześniej Mulcair zapowiedział, że przyjął już na siebie winę za błędy kampanii wyborczej ale że chętnie ponownie prowadzi swoich zwolenników do zwycięstwa. Niestety, nie będzie miał ku temu okazji.

Socjaldemokaratyczna NDP powstała w 1961 roku i należy m.in. do Międzynarodówki Socjalistycznej. Ma tylko jedną, federalną strukturę. W kolejnych wyborach NDP zawsze była w stanie wprowadzić do parlamentu swoich członków (w ostatnich wyborach 101 na 308), zawsze jednak pozostała partią marginalną. Nieco więcej szczęścia miała na poziomie wyborów prowincyjnych, gdzie kilkakrotnie sprawowała władzę – między innymi w Ontario, Manitobie i w Saskatchewan.