UE: Jeśli USA nie zniesie wiz dla Polaków, to wprowadzimy wizy dla Amerykanów

Kanada Series Top News kwie 13, 2016 at 3:35 pm
Kraje, których obywatele nie potrzebują wizy kanadyjskiej

Kraje, których obywatele nie potrzebują wizy kanadyjskiej

Komisja Europejska rozważa wprowadzenie wiz dla obywateli Kanady i Stanów Zjednoczonych jeśli obydwa kraje nie zniosą ograniczeń wizowych m.in. dla Polaków.

Jak donoszą takie media jak „Retuers”, „New York Times” czy „Politico”, Komisja Europejska dała Kanadzie i Stanom Zjednoczonym początkowo czas do 12 kwietnia na rozpoczęcie prac nad zniesieniem ograniczeń wizowych dla jej kilku krajów członkowskich. W innym przypadku zapowiadała, że sama rozpocznie prace nad wprowadzeniem ograniczeń wizowych dla obywateli tych dwóch krajów.

Obowiązek wizowy Kanadyjczyków w świecie

Obowiązek wizowy Kanadyjczyków w świecie

Jednak gdy minął ten termin Unia Europejska przedłużyła go do 12 lipca.

W przypadku Stanów Zjednoczonych chodzi o ograniczenia wizowe dla obywateli Polski, Rumuni, Bułgarii, Cypru i Chorwacji, a w przypadku Kanady dla Bułgarów i Rumunów.

W kontekście ograniczeń wizowych i ich zniesienia pojawia się jednak problem, który skłania komentatorów do stwierdzenia, że nic konkretnego w tej sprawie się jednak nie wydarzy. Według części ekspertów od spraw unijnych, takie kraje jak Niemcy, Francja czy Włochy nie będą ryzykować utraty dobrych stosunków z Amerykanami w imię europejskiej solidarności, ponieważ nic na tym nie zyskają.

Komisja zajmie się ewentualnym wprowadzeniem ograniczeń wizowych dla Amerykanów tydzień przed wizytą prezydenta USA, Baracka Obamy, który przybędzie do Europy negocjować ważną – głównie dla Stanów – umowę o wolnym handlu.

zz wiza2W poniedziałek minister imigracji Kanady John McCallum potwierdził publicznie, że Kanada prowadzi w tej sprawie rozmowy z UE, jednak rzeczniczka resortu Remi Lariviere przyznała, że zarówno Rumunia jak Bułgaria nie spełniają kanadyjskich kryteriów dla wprowadzenia ruchu bezwizowego. Z drugiej strony poczyniono liczne ustępstwa dla przyjeżdżających z tych krajów, jak niższe opłaty za wizę wielokrotnego wjazdu i otwarcie puntów przyjmowania podań wizowych w Bukareszcie i Sofii.

Dzisiaj przybyła do Niemiec minister handlu zagranicznego Chrystia Freeland w sprawie rozmów o ratyfikacji układu o wolnym handlu CETA.