Zbroimy się

Kanada Top News kwie 13, 2016 at 6:00 am

wojsko3

Jak donosi portal Defence24.com armia kanadyjska wzbogaci się o nowe, supernowoczesne wozy bojowe.

Armia kanadyjska oczekuje wprowadzenia na jej wyposażenie 500 nowych pojazdów Tactical Armoured Patrol Vehicle. Zdaniem brygadiera S.M. Caddena, zajmującego wysokie stanowisko w Sztabie Generalnym armii, nowy sprzęt trafi do jednostek jeszcze w bieżącym roku.

Według informacji przekazanych mediom przez Caddena, szefa sztabu wydziału strategicznego Sztabu Generalnego, do 24 oddziałów trafi 500 nowych pojazdów TAPV – Tactical Armoured Patrol Vehicle. Producent sprzętu, kanadyjska firma Textron Systems Canada Inc., dostarczy je w dwóch wersjach – podstawowej ogólnego przeznaczenia oraz rozpoznawczej.

Brygadier S.M. Cadden,szef sztabu wydziału strategicznego Sztabu Generalnego.

Brygadier S.M. Cadden,szef sztabu wydziału strategicznego Sztabu Generalnego.

Brygadier Cadden poinformował o dobiegających końca testach użytkowych pojazdu TAPV i o docierających do niego doskonałych opiniach żołnierzy korzystających z nowego sprzętu. TAPV wybrano po rygorystycznych wstępnych testach, w ramach których sprawdzano jego mobilność, siłę ognia, przeżywalność i ergonomiczność. Ocenie poddano także dane techniczne i ekonomiczne.

- Armia kanadyjska z uwagą śledziła testy tego pojazdu. Uczestniczyło w nich kilkunastu żołnierzy. O nowym sprzęcie wyrażają się z dużym uznaniem. TAPV trafi do jednostek jeszcze w tym roku – stwierdził brygadier Cadden.

Sztab armii kanadyjskiej zakłada, że pełną gotowość operacyjną nowe pojazdy osiągną w połowie 2020 r. – do tego czasu planowane jest zakończenie szkolenia wszystkich użytkowników, dodatkowych prób sprzętu i ćwiczeń potwierdzających opanowanie nowych pojazdów.

Jako pierwsza w nowe pojazdy zostanie wyposażona 2. Dywizja, przygotowująca się do rozpoczęcia cyklu intensywnego szkolenia, którego kulminacją ma być udział w ćwiczeniach pod kryptonimem Maple Resolve 2018. Infrastruktura potrzebna do obsługi nowych pojazdów powstaje w czterech bazach kanadyjskich sił zbrojnych: Petawawa (baza wsparcia dla 4. Dywizji), Valcartier (baza wsparcia dla 2. Dywizji), Gagetown (baza wsparcia dla 5. Dywizji) i Edmonton (baza wsparcia dla 3. Dywizji).

Wspomniane wyżej dwie wersje pojazdu będą się różnić budową wewnętrzną i niektórymi elementami wyposażenia. Wersja rozpoznawcza trafi do szwadronów rozpoznawczych oddziałów pancernych, oddziałów zwiadowczych jednostek piechoty i Szkoły Królewskiego Kanadyjskiego Korpusu Pancernego.

wojskoPodczas projektowania pojazdu firma Textron położyła nacisk na przeżywalność załogi w przypadku wybuchu min, improwizowanych ładunków wybuchowych i trafienia bronią przeciwpancerną. W rezultacie producent informuje, że zdecydowanie przekroczono poziom ochrony wymagany przez wojsko Kanady, zachowując jednocześnie wymagany poziom pozostałych cech użytkowo-bojowych.

TAPV to opancerzony samochód pancerny, przeznaczony do długodystansowych operacji zbrojnych, zdolny do operowania na drogach i w terenie nieutwardzonym. Jego głównymi zadaniami ma być prowadzenie rozpoznania, ochrona szlaków, służba patrolowa i eskortowa, nadzór i transport personelu oraz ładunków. Produkt koncernu Textron może być przewożony na pokładzie samolotu CC-177 Globemaster III (do czterech egzemplarzy jednocześnie). Według deklaracji producenta nowy sprzęt jest przystosowany do działania w strefach klimatycznych zarówno gorących, jak i zimnych.

Uzbrojeniem TAPV jest bezzałogowa wieżyczka, obsługiwana przez operatora siedzącego wewnątrz pojazdu. Jest ona wyposażona w automatyczny granatnik 40 mm i karabin maszynowy C6, a także sprzęt optoelektroniczny pozwalający na obserwowanie terenu w odległości do 10 km.

TAPV powstał na bazie doświadczeń płynących z budowy i eksploatacji serii pojazdów Commando, zwłaszcza Commando Elite. Producent określa go jako “wysoce zaawansowany technologicznie, głęboko zmodernizowany wariant pojazdu Commando”.