Mój jest ten kawałek podłogi…

Lokalnie Top News kwie 15, 2016 at 6:00 am

miezskanie2

Dach nad głową kosztuje – i to zarówno tych, którzy chcą mieć ten dach na własność, jak i tych, którzy chcą go wynająć.

O wzrastających cenach nieruchomości w Toronto media pisały nie raz. Tak się składa, że rzadziej zajmują się rynkiem mieszkań do wynajęcia, a tu ceny rosną równie szybko, w ślad za wzrastającymi cenami mieszkań własnościowych (condominium).

Wczorajszy raport, opublikowany przez firmę konsultingową Urbanation, stwierdza, iż w pierwszym kwartale tego roku cena wynajmu jednej stopy kwadratowej mieszkania wzrosła do $2,53, co przekłada się na miesięczny czynsz za przeciętne mieszkanie w wysokości 1891 dolarów. W ciągu ostatnich trzech miesięcy cena ta wzrosła prawie o 7 procent.

Wiceprezes Urbanation, Shaun Hildebrand przypisuje zwyżkę cen wynajmu mieszkań wzrostowi cen condominiów, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem kupujących nieruchomość po raz pierwszy.

mieszkanie3W trudnej sytuacji stawia to tych wszystkich, którzy albo nie dysponują pieniędzmi na wkład własny konieczny przy ubieganiu się o pożyczkę hipoteczną, albo też nie maja odpowiedniej zdolności kredytowej – niepewne zatrudnienie, zła przeszłość kredytowa, nieodpowiedni wiek, zbyt małe zarobki. Ci skazani są na wynajmowanie lokali. Jak widać cena za wynajem niewiele różni się od miesięcznej raty za spłatę swojego mieszkania. Dlatego kto tylko może decyduje się na kupno czegoś własnego.

Hildebrand przyczyn wzrostu czynszów upatruje również we wzroście liczby ludności w Toronto, silniejszych fundamentach gospodarczych, które spowodowały, że część właścicieli mieszkań własnościowych decyduje sie na kupno domu, czerpiąc z wynajmowanego mieszkania dodatkowy dochód.

Mało prawdopodobne, by stan rzeczy poprawił oczekiwany boom w budownictwie mieszkań pod wynajem. Liczba wniosków o pozwolenie na budowę czynszówek wzrosła w pierwszych trzech miesiacach tego roku aż o 40 procent.

- Nawet z rekordową liczbą mieszkań do wynajęcia, chętnych jest tyle, że mało prawdopodobne jest, by ceny wynajmu mieszkań znacząco spadły – twierdzi Hildebrand.

Własne mieszkanie jest marzeniem większości z nas i większość jest gotowa zrobić wszystko co możliwe, by ten własny kawałek podłogi mieć do dyspozycji. Starszym czytelnikom zapewne przypomni się zespół “Mr Zoob” i jego przebój z lat osiemdziesiatych, od którego zaczerpnęliśmy tytuł tej notki.