76. rocznica Mordu Katyńskiego i 6. rocznica Tragedii Smoleńskiej

Polacy w Kanadzie kwie 16, 2016 at 12:36 pm

zz katynZ życia Kongresu Polonii Kanadyjskiej – Okręg Toronto

76. rocznica Mordu Katyńskiego i 6. rocznica Tragedii Smoleńskiej

Kiedy umiera człowiek, w modlitwie znajdujemy ukojenie i staramy się zrozumieć sens tego, co się stało. Kiedy w skrytobójczej masakrze z rąk oprawców giną ludzie zanim życie swoje wypełnią, modlimy się gorąco, ale nie możemy i nie chcemy znaleźć sensu tej zbrodni. Domagamy się wyjaśnień i sprawiedliwości. 

Wiosną 1940 popełniona została zbrodnia ludobójstwa na 22 tysiącach polskiej elity w kwiecie wieku. Dokonana została przez sowieckie NKWD na polskich więźniach wojennych, oficerach Wojska Polskiego, funkcjonariuszach Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, polskiej elicie intelektualnej, zmobilizowanej w armii na czas wojny. Zostali zabici strzałem w tył głowy i zakopani w masowych dołach w miejscach zagłady na terenie Związku Sowieckiego. Las katyński pod Smoleńskiem został najwcześniej odkryty, a wiele jest miejsc dotąd nie odkrytych. Katyń stał się symbolem miejsca kaźni, odnoszącym się do wszystkich ofiar we wszystkich miejscach tej ludobójczej masakry.

10 kwietnia 2010, 96-osobowa delegacja z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i Małżonką Marią oraz wybitnymi osobistościami państwa polskiego, udająca się do Katynia, aby złożyć hołd pomordowanym, zginęła w tragicznej, niezbadanej dotąd katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obchody 76. rocznicy mordu katyńskiego i 6. rocznicy tragedii smoleńskiej, zorganizowane przez Okręg Toronto KPK, odbyły się w niedzielę 10 kwietnia 2016.

O godz. 11:00 w wypełnionym kościele św. Kazimierza odprawiona została przez proboszcza parafii o. Jacka Nosowicza OMI, Msza Św. w intencji ofiar Katynia i Smoleńska. Homilię wygłosił o. Paul Patrick OMI. Patriotyczna homilia, sztandary, kwiaty i chór podkreśliły doniosłość liturgii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po Mszy Św. ulicą Roncesvalles, przeszedł pochód w kierunku pomnika katyńskiego, z harcerskimi werblami i sztandarami polonijnych organizacji na przedzie. Pochód prowadzil komendant Placówki 114 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej  Krzysztof Tomczak i dwaj harcerze z flagami: Michał Rychter i Alex Ciszek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uroczystości przy pomniku katyńskim rozpoczęly się o godz. 13.00. Prowadził je wiceprezes Okręgu Toronto KPK Bartłomiej Habrowski.

Po odegraniu dwóch hymnów narodowych i powitaniu gości, nastąpiło składanie wieńców i wiązanek. Składali je: Rodzina Katyńska, Zarząd Główny KPK, Konsulat Generalny RP, Rząd Federalny Kanady, Rząd Prowincji Ontario, Okręg Mississauga KPK, Związek Polaków w Kanadzie, Fundusz Dziedzictwa Polek w Kanadzie, Związek Narodowy Polski w Kanadzie Zarząd Główny i Gmina 1, Polonia dla Prawa i Sprawiedliwości w Kanadzie, Stowarzyszenie Kombatantów Polskich Koło 20 i działające przy nim Koło Pań „Nadzieja”, Stowarzyszenie Józefa Piłsudskiego “Orzeł Strzelecki” w Kanadzie, Organizacja Weteranów 2 Korpusu 8 Armii i Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Placówka 114, Koło Byłych Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie Lotników Polskich Skrzydło “Warszawa”, Szczep Millennium Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związek Harcerstwa Polskiego pgk,  Polska Inicjatywa Studentów w Kanadzie i tradycyjnie na końcu, Okręg Toronto KPK oraz osoby prywatne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wieńce i kwiaty składane były również przy tablicy smoleńskiej m.in.od Konsulatu RP i Polonii dla PISwK Tu zawsze jest znicz, lub kwiaty od Hani i Bartosza Deczkowskich. Ojciec Hani Leszek Solski zginął w katastrofie smoleńskiej w drodze do Katynia, gdzie został zamordowany jego ojciec i stryj.

Po wystąpieniu inauguracyjnym B. Habrowskiego i odczytaniu przez niego listu Szefa Gabinetu Prezydenta RP – Sekretarza Stanu Adama Kwiatkowskiego, przemawiali kolejno: wiceprezes ZG KPK Jan Cytowski, konsul generalny RP Grzegorz Morawski, Arif Virani MP, który także odczytał list od premiera Kanady Justina Trudeau, Yvan Baker MPP, ktory podczas swojego wystąpienia odczytał przeslanie od premier prowincji Ontario Kathleen Wynne, Lorne Coe MPP w imieniu swojego przywódcy Patricka Browna MPP. Obecni byli posłowie federalni: Borys Wrzesnewskyj, James Maloney i Peter Fonseca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po przemówieniach zabrał głos prezes 2 Korpusu 8 Armii, Stefan Podsiadło. Z szacunkiem i wzruszeniem oddał hold ofiarom Katynia, którego on uniknął, mimo iż szedł ich śladami przez Kozielsk, Charków i Starobielsk.

Apel poległych z nazwiskami oficerów, zgłoszonych przez bliskie osoby z Toronto i okolic, czytali harcerze Sylvia Rasowski i Alexander Rychter. „Last Post” odegrał na trąbce p. Andrzej Penkul, długoletni członek orkiestry „Polonia Brass Band”. Modlitwę odmówił o. J. Nosowicz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na zakończenie prezes Okręgu Toronto KPK, Juliusz Kirejczyk w swoim wystąpieniu wezwał Rosję, prawną spadkobierczynię Związku Sowieckiego, do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Wyraził  też przekonanie, że nowy rząd polski doprowadzi do wykrycia i zbadania wszystkich przyczyn katastrofy smoleńskiej. W imieniu organizatorów uroczystości, prezes J. Kirejczyk podziękował wszystkim za przybycie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mimo mroźnej pogody uroczystość zgromadziła wielu uczestników, w tym licznie reprezentowaną młodzież harcerską. Przez cały czas przy pomniku na warcie stali z flagami harcerze Michał Rychter i Aleksander Żabiński.

Krystyna Sroczyńska, Komisja Informacji KPK OT

Fot. Hieronim Teresiński

OLYMPUS DIGITAL CAMERA