Kara za oszczędność – bo zużyliśmy za mało energii elektrycznej

Lokalnie Series Top News kwie 16, 2016 at 6:00 am

Od przyszłego miesiąca wzrastają ceny energii elektrycznej – zakomunikowało Ontario Energy Board.

To nie będzie wielka podwyżka. W przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego będzie ona wynosiła około 3 dolarów miesięcznie.

Prowincyjna agencja energetyczna wyliczyła, że całkowity miesięczny rachunek wzrośnie o 2,5% dla gospodarstw domowych, które zużywaja około 750 kilowatogodzin miesięcznie. Ceny będą zależne od czasu pobierania energii. I tak jak do tej pory – w czasie szczytu energetycznego od 7 rano do 7 wieczorem, w dni powszednie, cena kolowatogodziny wyniesie 18 centów. Z kolei w godzinach wieczornych i nocnych od 7 wieczorem do 7 rano oraz w weekendy i świeta cena ta będzie wynosiła 7.7 centów za kolowatogodzinę.

Zmiany te wchodzą w życie 1 maja.

Niezwykle zaskakujące jest uzasadnienie tej podwyżki, jakie ogłosił Ontario Board Energy. Okazuje się, że  jest ona konieczna, ponieważ mieszkańcy Ontario w ciągu zimy zużyli za mało energii elektrycznej!

zarowka3„Ontaryjczycy zużyli mniej energii niż oczekiwano” – czytamy w oświadczeniu OEB – „W wyniku niższego zużycia Regulowany Plan Cen (Regulated Price Plan) nie pokrył pełnego kosztu obsługi klientów. Jednym z głównych powodów rosnących cen w maju jest odzyskanie tego niedoboru.”

OEB ustala ceny energii elektrycznej dwa razy w roku na podstawie zaktualizowanych prognoz kosztowych, a ceny są tak obliczane, aby pokryć rzeczywisty koszt pozyskania i przesyłu energii elektrycznej w okresie objętym prognozą.