Promocja polskiej żywności w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Top News kwie 16, 2016 at 12:30 pm

zz montrealWydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu RP w Montrealu zorganizował spotkanie promujące polskich producentów żywności.

Swoją działalność zaprezentowali przedstawiciele firm-uczestników zorganizowanej przez Agencję Rynku Rolnego misji gospodarczej na odbywające się w Montrealu targi rolno-spożywcze The North American Food Innovation Exhibition „SIAL-2016”.  Targi te należą do największych wydarzeń branży rolno-spożywczej w Kanadzie, odbywają się naprzemiennie w Toronto i Montrealu.

W szczególności swoją ofertę przedstawili przedstawiciele firm: „Agram” (mrożonki owocowo-warzywne), „Celiko” (herbaty, kawy, kisiele, kaszki, batoniki, inne wyroby), „Primart” (herbatniki, wafle, biszkopty) oraz „Spółdzielnia Pokój” (cukierki).

zz montreal2Ponadto w trakcie spotkania zaprezentowano także ofertę innych polskich firm uczestniczących w targach „SIAL-2016” – firm „Grupa Sad” (owoce, soki naturalnie tłoczone) oraz „Grupa Maspex Wadowice” (soki, makarony, sosy, przetwory, dania gotowe).

Jak się dowiadujemy z portalu promocji polskiego eksportu (canada.trade.gov.pol), spotkanie otworzył Ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na zmiany jakościowe w polskim sektorze rolno-spożywczym i w polskiej gastronomii, a także przedstawił polskie eksportowe specjalności w obszarze żywności oraz aktualny stan i perspektywy polsko-kanadyjskiej współpracy w tym sektorze. Spotkanie prowadził kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Rafał Pawlak.

Z ofertą polskich firm zapoznało się ponad 20 przedstawicieli kanadyjskich firm (m.in. dystrybutorów towarów spożywczych), którzy po zakończeniu oficjalnych wystąpień przeprowadzili robocze rozmowy z polskimi przedsiębiorcami.

Polscy przedsiębiorcy mieli również okazję uzyskać informację na temat warunków dostaw towarów rolno-spożywczych na rynek kanadyjski (ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki Quebeku), które zreferowali im zaproszeni przez Wydział przedstawiciele sieci dystrybucyjnych, brokerzy żywności i specjaliści ds. logistyki.

* * *

zz montreal3Polski eksport towarów rolno-spożywczych do Kanady w ostatnich latach systematycznie rośnie. Zgodnie z danymi kanadyjskimi import towarów rolno-spożywczych z Polski do Kanady wzrósł w ciągu pięciu lat ponad dwukrotnie (o 34% w porównaniu z rokiem 2014) i wyniósł 120,72 mln CAD w 2015 r.

Polski eksport towarów rolno-spożywczych do Kanady pozostaje mocno zróżnicowany. W ostatnich latach najważniejsze znaczenie w polskim eksporcie odgrywają dostawy czekolad i innych towarów zawierających kakao (15,2 mln USD w 2015 r.), wieprzowiny (11,2 mln USD), określonych napojów alkoholowych (10,3 mln USD), soków owocowych i warzywnych; marynat owocowo-warzywnych oraz przetworzonych warzy (9,0 mln USD), wyrobów cukierniczych (6,6 mln USD) oraz wyrobów piekarniczych (5,2 mln USD).

Źródło: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu RP w Montrealu