Przed wyborami w Manitobie: Konserwatyści zyskują, Liberałowie tracą

Kanada Top News kwie 16, 2016 at 3:40 pm

zz manitoba Najnowszy sondaż przeprowadzony w prowincji Manitoba wskazuje, że na kilka dni przed wyborami prowincyjnymi (we wtorek) znacząco wzrosło poparcie dla Partii Konserwatywnej, malejąc zarazem dla Liberałów.

Badanie przeprowadzone przez sondażownię Mainstreet Research dla Postmedia wskazuje, że Torysi prowadzą z 46-procentowym poparciem, NDP zajmuje drugie miejscu (21%), a Liberałowie i Zieloni uzyskali tyle samo poparcia – po 7%. Jeden na pięciu respondentów był nadal niezdecydowany.

Premier Manitoby Greg Selinger oparł się wewnętrznej rewolcie swoich ministrów

Premier Manitoby Greg Selinger oparł się wewnętrznej rewolcie swoich ministrów

Spadek sympatii wobec Liberałów jest gwałtowny  – wcześniejsze sondaże ośrodka Mainstreet wykazywały 15% poparcia, tuż za NDP. Obecny sondaż został przeprowadzony po całej serii gaf popełnionych przez Liberałów, włącznie z utratą niektórych kandydatów, którzy nie wypełnili poprawnie formularzy.

zz manitoba5- Coś co w zeszłym tygodniu wyglądało na zwykłą większość, teraz wygląda na zdecydowaną większość – Konserwatyści zdobyli pięć punktów procentowych wśród zdecydowanych i przychylnych sobie wyborców stwierdził w wydanym komunikacie prezydent sondażowni Mainstreet, Quito Maggi.

Konserwatyści prowadzą w prowincyjnych sondażach, odkąd NDP podniósł w 2013 roku podatek od sprzedaży. Partia ta przeszła też wewnętrzną rewoltę, podczas której pięciu ministrów domagało się ustąpienia premiera Grega Selingera.

Najnowszy sondaż sondaż, że załamanie poparcia dla Liberałów przyniosło korzyści zarówno NDP jak i Torysom. Mają oni przewagę m.in. w bogatym w mandaty Winnipegu, ich słabym punkcie w ostatnich wyborach, kiedy to zdobyli tylko 4 z 31 mandatów.

Sondaż wskazuje, że poparcie dla PC w tym mieście wynosi obecnie 41% w porównaniu do 25% dla NDP. Partia Zielonych zdobyła 10%, Liberałowie 7%, a 17% respondentów było wciąż niezdecydowanych.

zz manitoba6