Kanadyjczycy wśród ofiar potężnego trzęsienia ziemi w Ekwadorze

Kanada Top News kwie 17, 2016 at 3:49 pm

zz ekwador5Przedstawiciele rządowej agencji Global Affairs Canada potwierdzili w telewizji CTV News, że wśród co najmniej 350 ofiar trzęsienia ziemi w Ekwadorze zginęło dwoje Kanadyjczyków. Ich personalia pozostają nie ujawnione.

Wstrząsy o sile 7,8 w skali Richtera nawiedziły Ekwador w sobotę i było to trzęsienie najsilniejsze od dekad. Nie żyje co najmniej 350 osób, ponad 2500 zostało rannych

Epicentrum znajdowało się 27 km na południowy wschód od miasta Muisne, leżącego w północno-zachodniej części kraju, a ognisko wstrząsów było na głębokości 19 km.

- Całą noc słyszeliśmy krzyki - relacjonował agencji AP cytowany przez “Washington Post” Luis Quito. Spędził on noc, dostarczając wodę uwięzionym gościom hotelu jego teścia. - Pod tarasem znajdują się ludzie. Dzieci. Potrzebujemy ratowników, ale nikt dotąd się nie pojawił - powiedział.

zz ekw3

Władze poinformowały, że silne wstrząsy spowodowały “znaczne szkody”, zwłaszcza w pobliżu epicentrum oraz m.in. w mieście portowym Guayaquil, w zachodnim Ekwadorze, gdzie zawaliła się estakada. Siła wstrząsów była tak duża, że wydano ostrzeżenie przed falą tsunami, jednak ostatecznie alarm odwołano.

Prezydent wezwał wszystkich mieszkańców do okazania siły, podczas gdy on i władze Ekwadoru na bieżąco monitorują sytuację. W stolicy kraju Quito, która znajduje się w odległości 170 km od epicentrum, wstrząsy były odczuwalne przez 40 sekund.

Od czwartku seria wstrząsów nawiedzała także południową Japonię w rejonie miasta Kumamoto. W ich wyniku zginęło 41 osób.

zz ekw4 zz ekw1 zz ekw2 zz ekw7 zz ekw9 zz ekw77

zz ekw5