Premier Trudeau nie dał się zaskoczyć dziennikarzowi

Kanada Top News kwie 18, 2016 at 12:03 pm

Premier Kanady znów pozytywnie zaskakuje. Dziennikarz próbował go zagiąć, zadał mu pytanie o komputery kwantowe. Premier Kanady odpowiedział bezbłędnie.

Podczas konferencji prasowej w Perimeter Institute for Theoretical Physics w Waterloo (Ontario), związanej z przyznaniem funduszy na działalność instytutu, jeden z dziennikarzy z pewnością siebie zapytał premiera: – Miałem zagadnąć pana o komputery kwantowe ale… Kiedy zostanie wznowiona kanadyjska misja przeciwko ISIS? Nie robimy nic w międzyczasie?

Odpowiedź premiera brzmiała następująco: - To bardzo proste. Zwykłe komputery działają tylko wtedy, gdy prąd płynie przez kabel. To 1 albo 0, system binarny. Stany kwantowe jednak umożliwiają zakodowanie dużo bardziej złożonej informacji w pojedynczym bicie. Bit w zwykłym komputerze to 1 albo 0. Włączony lub wyłączony. Stan kwantowy może być o wiele bardziej złożony, ponieważ – jak wiemy – rzeczy mogą być cząsteczką i falą w tym samym czasie. Nieoznaczoność stanu kwantowego pozwala nam na zachowanie o wiele większej ilości danych na mniejszym komputerze. I właśnie to jest najfajniejsze w komputerach kwantowych. 

Po tej wypowiedzi sala zebranych nagrodziła premiera rzęsistymi brawami. Telewizja Global News zapytała specjalistę z Quantum Foundations w tymże instytucie o ocenę akuratności tej wypowiedzi.

- Byłem zaskoczony, że premier podjął próbę – powiedział dr. Lucien Hardy. – Zrobił na mnie wrażenie. Nigdy wcześniej nie widziałem premiera próbującego czegoś takiego. Świetnie to wytłumaczył.