Lobbyści dają pieniądze licząc na wdzięczność polityków

Lokalnie Series Top News kwie 19, 2016 at 12:30 pm
Najszczodrzej finansowo wspieraną partią w Ontario są Liberałowie z Kathleen Wynne na czele.

Najszczodrzej finansowo wspieraną partią w Ontario są Liberałowie z Kathleen Wynne na czele.

Branża budowlana, firmy ubezpieczeniowe i lobby właścicieli mieszkań do wynajęcia – to główni sponsorzy partii politycznych w Ontario.

Dziennikarze CBC zbadali wszystkie wpłaty, jakie zasiliły fundusze partyjne w prowincji Ontario. W ten sposób powstała lista najbardziej szczodrych sponsorów poszczególnych partii – a co za tym idzie – najsilniejszych lobbystów, bo nie oszukujmy się – pieniądze te nie płyną do kas partyjnych z altruizmu i dobrego serca. Za wydane pieniadze sponsorzy liczą na życzliwość polityków.

Jak się można było domyślać – najwięcej funduszy zebrali Liberałowie.

Oto lista największych sponsorów partyjnych:

1.United Assoc. of Plumbers & Pipefitters: $491,723

Na szczycie listy znajduje się związek zawodowy, ktory reprezentuje hydraulików, spawaczy rur przesyłowych. Członkowie związku zebrali w sumie prawie pół miliona dolarów na zasilenie partii politycznych. 70% tych pieniędzy powędrowało do kasy Liberałów, 30% do partii NDP. Konserwatyści nie dostali nic.

2. United Brotherhood of Carpenters & Joiners: $484,265

Związek zawodowy reprezentujący pracowników przemysłu budowlanego. Pracownicy zrzeszeni w tym związku stali się jednocześnie najhojniejszym sponsorem Partii Liberalnej. Z podanej powyżej kwoty 484,265 dolarów aż $413,690 powędrowało do kasy partii kierowanej przez Kathleen Wynne.

3. Federation of Rental-Housing Providers of Ontario: $327,665

Stowarzyszenie reprezentuje właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych z kwaterami do wynajęcia. Suma ta została podzielona na dwie partie – do Konserwatystów powędrowało 153.392 dolarów, zaś do Liberałów $144,550.

4. Insurance Bureau of Canada: $315,310

Firmy ubezpieczeniowe podzieliły swoje sympatie finansowe pomiędzy dwie partie prawie po równo. Liberałowie otrzymali 152,325 dolarów, zaś Torysi $143,035.

5. GreenField Specialty Alcohols Inc.: $266,640

Producent etanolu i jej spółek zależnych podarował 90 procent tej sumy Liberałom ($249.350), co czyni go największym korporacyjnym darczyńcą partii i trzecim co do wielkości sponsoerm tej partii.

Pozostali

Miejsce 6. Zajmuje Ontario Secondary School Teachers’ Federation, który jest największym sponsorem partii Nowych Demokratów. Nauczyciele zasilili kasę NDP w wysokości 241,065 dolarów

Miejsce 7 należy do elektrowni atomowej Bruce Power, która wyasygnowała 256,991 dolarów i podzieliła tę kwotę po równo między wszystkimi trzema największymi partiami w prowincji.

Listę dziesięciu największych sponsorów partii politycznych zamykają: Labourers International Union of North America (LIUNA), Service Employees International Union (SEIU) i Ontario Professional Fire Fighters Association.