Pięć lat w areszcie domowym?

Lokalnie Top News kwie 20, 2016 at 5:35 am
18-letni Sammy Yatim został zabity przez Jamesa Forcillo

18-letni Sammy Yatim został zabity przez Jamesa Forcillo

Policjant, który zabił nastoletniego Sammy Yatima chce odbyć karę więzienia w areszcie domowym.

Prawnicy policjanta, Jamesa Forcillo złożyli podanie do sądu o zezwolenie na odbycie obowiązkowej kary minimum pięciu lat więzienia w warunkach aresztu domowego, a nie w więzieniu.

Forcillo był policjantem, który oddał kilka strzałów do osiemnastolatka, który stał w pustym tramwaju z nożem w ręku.

W styczniu ława przysięgłych odrzuciła zarzut o zabójstwo drugiego stopnia w stosunku do Forcillo, ale uznała go winnym usiłowania zabójstwa, ponieważ policjant oddał kilka strzałów do nastolatka, gdy ten już upadł na podłogę. Za takie postępowanie grozi kara minimum pięciu lat więzienia.

Całość zdarzenia została nagrana przez świadka za pomocą telefonu komórkowego. Film wywołał silne oburzenie opinii publicznej z powodu bezwzględnego i nieuzasadnionego okolicznościami użycia broni palnej przez policjanta.

W dokumentach złożonych w Ontario Superior Court of Justice, prawnicy Forcillo stwierdzili, że niektóre przepisy kodeksu karnego, które mówią o minimalnym wyroku za usiłowanie zabójstwa są niekonstytucyjne, nie mają swoich precedensów w historii wymiaru sprawiedliwości w Kanadzie i nie uwzględniają takiego przypadku jak działanie policjanta Forcillo.

„Nałożenie obowiązkowej kary co najmniej pięciu lat pozbawienia wolności w tych okolicznościach jest rażąco nieproporcjonalne do winy moralnej sprawcy i okoliczności przestępstwa” – można przeczytać w uzasadnieniu wniosku.

Prawnicy policjanta argumentowali również, że Forcillo nie może być traktowany jak pospolity rabuś, który strzela do kasjera w banku, albo mąż, który zamierza zabić swoją żonę, która cudem unika śmierci. Obowiązkowe minimum – twierdzą – nigdy nie miało zastosowania w stosunku do funkcjonariuszy strzegących prawa, którzy używają broni w imieniu państwa w celu ochrony społeczeństwa. Forcillo był zobowiązany do ochrony społeczeństwa przed uzbrojonym w nóż Yatimem. Był przeszkolony by wyciągnąć broń i uznał, że jej użycie jest uzasadnione.

Oczekuje się, że prokurator ustosunkuje się do wniosku obrońców policjanta w ciagu najbliższych tygodni. Ostateczna rozprawa, na której sąd zdecyduje o surowości i formie kary, ma się rozpocząć w połowie maja.