Wpływ strajku w Kuwejcie na kurs dolara

Nowości Top News kwie 20, 2016 at 3:45 pm

zz loonie2Kanadyjski wzrósł ponad trzy czwarte centa i po raz pierwszy od lipca 2015 roku osiągnął poziom ponad 79 centów.

Analitycy są zgodni, że przyczyną tego wzrostu okazał się strajk pracowników przemysłu petrochemicznego w Kuwejcie, który spowodował przestoje i w związku z tym podrożenie światowej ceny ropy do $42 za baryłkę.

Kurs “looniego” jest obecnie o 3 centy wyższy od wcześniejszych przewidywań Banku Kanady.

Spadek cen ropy tworzy zwycięzców i przegranych. Pomimo porażki w rokowaniach pomiędzy członków OPEC i innych krajów produkujących ropę naftową w celu ograniczenia produkcji, cena ropy przynajmniej przez jakiś czas będzie rosła z powodu kolejnego dnia strajku w Kuwejcie. Powoduje to, że ze światowej produkcji ropy wypada dziennie około 1,5 mln baryłek.

- Kuwejcki strajk napędza ceny - powiedział Tamas Varga, analityk ds. ropy z firmy maklerskiej PVM Oil Associates. Cena ropy Brent wzrosła aż 82 centów amerykańskich, w Londynie do poziomu $43.59 za baryłkę.

Ale po trzech dniach strajk się zakończył i nieomal w ciągu godziny ceny ropy powędrowały w dól.

Mimo to ekonomista Doug Porter z Bank of Montreal twierdzi, że pojawia się coraz więcej przesłanek, że kanadyjski dolar będzie nadal się umacniał.

- Waluty uzależnione od dochodów z eksportu, jak kanadyjska, znowu zawarczały, gdy tylko wrócił apetyt na ryzyko i gdy lekko spadł dolar amerykański - mówi Porter. – Niewiele mamy na to wpływu.

Rafineria Shuaiba w Kuwejcie

Rafineria Shuaiba w Kuwejcie