Wszystkie partie są zbyt białe

Kanada Top News kwie 20, 2016 at 12:30 pm

zz wszystkiePrezydent NDP, trzeciej największej kanadyjskiej partii, ogłosiła że wszystkie partie w Kanadzie są “zbyt białe” i że należy pilnie to zmienić. Rebecca Blaikie wypowiedziała taką opinię na antenie publicznego radia CBC.  

Omawiała tam nowo wydany raport “Przegląd kampanii 2015″ swojej partii, który został zlecony w celu ustalenia, dlaczego NDP utraciła 59 miejsc w parlamencie i spadła z pierwszego na trzecie miejsce w sondażach podczas wyborów federalnych w ubiegłym roku.

Blaikie powiedziała, że jej partia “musi agresywnie zdywersyfikować swoje szeregi w celu lepszego odzwierciedlania kanadyjskiego społeczeństwa”.

- Myślę, że nasza partia jest zbyt biała. Myślę, że wszystkie partie są zbyt białe, więc uznając to, powinniśmy zmienić wygląd ludzi wokół stołu - powiedziała Blaikie w wywiadzie w ramach audycji “The House “.

Jej partia zakłada, że należy dotrzeć do “szerszej i bardziej zróżnicowanej publiczności”, co można osiągnąć “dywersyfikacją naszych pracowników poprzez docieranie do niedostatecznie reprezentowanych społeczności.”

Blaikie dodała, że wysiłek jej partii w rekrutowaniu “zróżnicowanych kandydatów” wypada mimo wszystko dobrze, ponieważ “wyznaczył cele pozyskiwania ich w oparciu o kolor, rdzenne pochodzenie oraz niepełnosprawność”.

Tymczasem uważa się, że lider NDP Tom Mulcair pogrążył szanse wyborcze swej partii wtedy, kiedy ogłosił, że poprze prawo “nowych” obywateli do noszenia nikabu (muzułmańskiej zasłony twarzy) na wszystkich uroczystościach nadawania obywatelstwa. Na ostatnim zjeździe partii nie zyskał on wystarczającego poparcia delegatów aby móc nadal przewodzić Nowym Demokratom.

Co ciekawe, prawdopodobnie publiczne wyrażenie przez panią Blaikie odwrotnej opinii, (że np. wszystkie partię “nie są zbyt białe”) naraziłoby ją na sądowy zarzut “nienawiści rasowej”.