Miałeś problemy z prawem? Na granicy już to wiedzą

Kanada Series Top News kwie 21, 2016 at 3:30 pm

zz granica1W miesiąc po udostępnieniu kanadyjskim pogranicznikom pełnego dostępu do policyjnych baz danych zatrzymano na granicy około 1800 osób, które wcześniej weszły w konflikt z prawem.

Pracownicy CBSA dzięki elektronicznemu dostępowi do rejestrów z Canadian Police Information Centre dokonują precyzyjnego przesiewu na punktach granicznych, łatwiej identyfikują podejrzanych i szybciej ich aresztują. Wcześniej nie mieli tak precyzyjnego dostępu do np. wydanych nakazów aresztowania.

Niektóre z tych notowanych przestępstw to drobne przewinienia, jak np. zaległe grzywny ale jedna czwarta dotyczyła ścigania za popełnione przestępstwa kryminalne.

Do aresztowań doszło w całej Kanadzie. W niektórych przypadkach zatrzymani zostali ludzie, którzy mieli umykali policji od dłuższego czasu.

Na przykład na lotnisku Pearsona zatrzymano 42-letniego Jeyakumara Shanmuganathana z Woodstock. Poszukiwany był za podpalenie w roku 2011 ale uciekł z kraju. Obecnie został aresztowany, gdy próbował wlecieć do Kanady na pokładzie samolotu ze Sri Lanki.

Zatrzymano także kobietę podróżującą z Jamajki, umykającą sprawiedliwości przez 20 lat – nie stawiła się w sądzie w Barrie oskarżona za oszustwa w roku 1996.

Na granicy w Nowym Brunszwiku służby były w stanie zidentyfikować i aresztować podejrzanego o serię ataków na tle seksualnych jeszcze w latach 80. Pamięć ludzka jest zawodna, ale nie można tego powiedzieć o kartotekach policyjnych, do których – dzięki nowym przepisom – mają wgląd służby graniczne teoretycznie od końca ubiegłego roku, praktycznie od miesiąca. Warto jednak zaznaczyć, że znacznie wcześniej niż kanadyjscy pogranicznicy mogły korzystać z owych policyjnych baz danych amerykańskie służby.

Ogłoszony w 2015 raport senacki stwierdzał, że w Kanadzie przebywało nielegalnie w ubiegłym roku aż 44.000 osób, a w wielu przypadkach rząd stracił ich z oczu. Raport ten wzywał do bardziej rygorystycznej kontroli bezpieczeństwa turystów i imigrantów przybywających do Kanady.