Chcieli zasilić szeregi ISIS – nie wylecieli z Kanady

Lokalnie Top News kwie 22, 2016 at 6:00 am
Urodzony w Toronto Farah Shirdon opuścił Kanadę by walczyć w szeregach ISIS. Znajduje naśladowców.

Urodzony w Toronto Farah Shirdon opuścił Kanadę by walczyć w szeregach ISIS. Znajduje naśladowców.

Policja zatrzymała dwóch mieszkańców Toronto, którzy chcieli zasilić muzułmańskie siły terrorystyczne w Syrii.

ter2Rzeczniczka RCMP, Annie Delisle poinformowała iż mężczyźni zostali aresztowani w piątek, stanęli przed sądem w czwartek, po czym pod pewnymi warunkami zostali wypuszczeni na wolność. Ponownie przed sądem pojawią się 20 maja.

Zdaniem RCMP Abdul Kadir i Samuel Aviles próbowali rzekomo polecieć do Turcji, ale zdaniem policji ich prawdziwym celem było „uczestnictwo w grupie terrorystycznej na terenie strefy międzynarodowego konfliktu”.

Abdulowi i Avilesowi nie postawiono żadnego zarzutu popełnienia przestępstwa.

William Plotnikov, (po lewej) - były bokser i student Seneca College został zabity przez rosyjskie siły bezpieczeństwa w Dagestanie w lipcu ubiegłego roku podczas walki z islamskimi rebeliantami.

William Plotnikov, (po lewej) – były bokser i student Seneca College został zabity przez rosyjskie siły bezpieczeństwa w Dagestanie w lipcu ubiegłego roku podczas walki z islamskimi rebeliantami.

- Mimo to, jeżeli policja dojdzie do wniosku, że istnieją uzasadnione powody, że dana osoba może popełnić przestępstwo terroryzmu poza granicami kraju, ma prawo do czasowego zatrzymania danej osoby – stwierdziła Annie Delisle.

Przekładając to na normalny język – najprawdopodobniej policjanci RCMP, zajmujący się działalnością grup podatnych na ideologię skrajnych islamistów, mieli „wiedzę operacyjną”, pochodzącą od policyjnych informatorów o zamiarach dwóch zatrzymanych torontończyków. Tej wiedzy jednak nie można, ze zrozumiałych względów, przełożyć na dowody pozwalające na postawienie oskarżenia karnego przed sądem. Stąd takie a nie inne działanie prewencyjne ze strony policji.