Finansowa elita wśród lekarzy zarabia krocie – twierdzi minister

Lokalnie Top News kwie 23, 2016 at 6:00 am
Do najlepiej zarabiających specjalistów należą okuliści,

Do najlepiej zarabiających specjalistów należą okuliści,

Niektórzy lekarze zarabiają w Ontario miliony. Rekordzista w ubiegłym roku wystawił OHIP rachunek na 6,6 mln dolarów.

Jak się okazuje są specjalności lekarskie szczególnie „złotodajne”. Najwyższymi zarobkami wśród ontaryjskich lekarzy mogli się pochwalić dwaj okuliści, dwaj radiolodzy i jeden anestezjolog. To jest piątka najlepiej zarabiających lekarzy w prowincji. Każdy z nich za swoje usługi otrzymał wielomilionowe wynagrodzenie od OHIP w 2015 roku.

- To bardzo wąska grupa specjalistów, którzy zarobili tak duże pieniadze – stwierdził minister zdrowia Ontario, Eric Hoskins, na konferencji prasowej w piątek.

Radiolodzy diagnostyczni należą do finansowej elity wśród lekarzy

Radiolodzy diagnostyczni należą do finansowej elity wśród lekarzy

Lekarze o tak wysokich gażach stanowią mniej niż dwa procent wszystkich zarejestrowanych w prowincji medyków, ale wystawili rachunki, które stanowiły prawie 10 procent wszystkich lekarskich wynagrodzeń w ubiegłym roku.

Minister Hoskins stwierdził, że obecna struktura wycen usług lekarskich pozwala niektórym specjalistom generować wynagrodzenie wielokrotnie przekraczające zarobki przeciętnego lekarza. Głównym tego powodem jest to, że wyceny te nie nadążają za postępem medycyny i techniki.

- Ja nie mówię, że ci (świetnie zarabiający – przyp. red.) lekarze zrobili coś złego – powiedział Hoskins – Uważam jednak, że istnieje pewna niesprawiedliwość w wycenach usług lekarskich.

Minister dał przykład „dużej liczby” lekarzy, którzy przepisują metadon dla osób z uzależnieniami od narkotyków z grupy opiatów. Ci lekarze zarobili dużo pieniędzy, ponieważ w tym wypadku konieczne jest częste wykonywanie testów moczu, za które wypłacane jest 35 dolarów, podczas gdy faktycznie kosztuje od 2 do 3 dolarów.

- Okazało się, że w wielu przypadkach lekarze wystawili ponad połowę swoich rachunków właśnie za te badania – powiedział minister Hoskins.

W sumie budżet Ontario wydaje ponad 11 miliardów dolarów rocznie na wypłaty dla lekarzy, ale w praktyce co roku okazuje się, że musi znaleźć jeszcze dodatkowo setki milionów dolarów pod koniec roku, by pokryć wszystkie wypłaty dla medyków. Według danych ministerstwa przeciętne zarobki lekarza w prowincji wynoszą 368 tysięcy dolarów rocznie.

Minister Eric Hoskins

Minister Eric Hoskins

- Nieprzewidywalne i niekontrolowane rozliczenia niektórych lekarzy specjalistów jest problemem, który sprawia, że dla lekarzy rodzinnych i innych, zostaje znacznie mniej.Każdego roku znacznie mniej pieniędzy zostaje na domy opieki i inne usługi zdrowotne – stwierdził minister Hoskins.

Liberalny rząd toczy ostry spór z Ontario Medical Association, organizacją zrzeszającą ontaryjskich lekarzy i studentów medycyny, na temat szeregu cięć w opłatach za usługi medyczne.

Ponieważ po długich negocjacjach strony nie mogły dojść do porozumienia, OMA stwierdziło, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu będzie arbitraż. Minister Hoskins zaapelował do przedstawicieli środowiska lekarskiego, aby powrócili do stołu obrad.