Sąsiedzki donos na matkę trojga dzieci

Kanada Series Top News kwie 24, 2016 at 12:30 pm

zz motherMieszkająca w Winnipeg matka trojga dzieci, Jacqui Kendrick, została zaskoczona nieoczekiwaną wizytą pracowniczki socjalnej  z Child and Family Services.

- Jeden z sąsiadów doniósł, że moje dzieci bawiły się na zewnątrz bez nadzoru - powiedziała matka, skarżąc się telewizji CTV.

Kendrick ma trójkę dzieci w wieku dwóch, pięciu i dziesięciu. Według niej, często bawią się na podwórku po szkole. Matka zwykle jest z nimi na ganku, a gdy jest wewnątrz, dogląda je z salonu, którego okna i oszklone drzwi wychodzą na podwórze.

Pracowniczki CFS nie zadowoliło to i zażądała odpowiedzi na szereg pytań osobistych.

- Musieliśmy przejść przez cały długi wywiad, w którym m.in. pytano mnie o to, czy kiedykolwiek mieliśmy czynienia z CFS, jak wyglądało moje dzieciństwo i jak karzę swoje dzieci. Chciała też zobaczyć, gdzie śpią moje dzieci i czy mamy w domu wystarczająco jedzenia - mówi Kendrick. – Przez cały czas siedziałam prawie ze łzami w oczach, bo nie mogłam zrozumieć, co się dzieje.

zz mother33 Podwórko Kendrick jest całkowicie ogrodzone drewnianym płotem, jedynie od strony ulicy wąski wjazd przegrodzony jest łańcuchem.

- Nauczyliśmy starsze dzieci, jak mają opiekować się nawzajem. O to chyba chodzi, aby starsi uważali na młodszych. Mój 10-letni syn jest bardzo odpowiedzialny. Nauczyliśmy ich jak unikać niebezpieczeństw ze strony obcych ludzi. Wiedzą, co robić – mówi pani Kendrick. I nie rozumie, jak biurokraci mogą ingerować w jej życie prywatne wskutek donosu sąsiada.

Jacqui Kendrick obawia się obecnie, że gdy jej nazwisko trafiło do akt CFS, jakieś kolejne skargi lub zarzuty mogą doprowadzić do odebrania jej dzieci przez służby socjalne. - Jeśli ktokolwiek składa jakąś skargę, zawsze zostaje ślad w dokumentach. A przecież jeśli ktoś naprawdę ma jakieś obawy, może zawsze zapukać do moich drzwi.

zz mother4Zapytany o opinię psycholog dr Toby Rutner stwierdził tylko, że dzieci powinny być na tyle niezależne, na ile pozwalają ich umiejętności. W przeszłości – jego zdaniem – wystarczyło, że sąsiad zapukał do sąsiada. Dzisiaj sąsiedzi mogą dokonać anonimowego donosu.

Telewizja CTV wysłała zapytanie do CFS w sprawie praktyk tej instytucji ale nie uzyskała odpowiedzi.

Obowiązująca w Manitobie ustawa (Child and Family Services Act) stwierdza, że  bez opieki pozostawione mogą być w domu wyłącznie dzieci w wieku od 12 roku życia wzwyż. Nic jednak nie mówi o dzieciach bez nadzoru na podwórku. Ogrodzonym. Z matką patrzącą przez okno.

Sąsiedzki donos zapewniał pracowników CFS, że dzieci pozostawione były bez opieki.

Po jakimś czasie biuro Child and Family Services odpowiedziało, że przypadek pani Kendrick nie zostanie wymazany z akt.