Biały Żagiel – zmiana za sterem

Polacy w Kanadzie kwie 25, 2016 at 8:44 am

Komandor_Boguslawski

Polsko – Kanadyjski Jacht  Klub „Biały Żagiel” ma nowego Komandora. Po Piotrze Banasiku funkcję przejął Kpt. Michał Bogusławski, znany środowiskom żeglarskim i narciarskim jako Krokodyl. W zeszłym tygodniu  nowy Komandor przedstawił członkom Klubu założenia programowe i plany na najbliższe miesiące. 

Już 9 maja w siedzibie Klubu przy 71 Judson St. w Toronto odbędzie się kurs pierwszej pomocy i CPR, w którym wziąć udział mogą także niezrzeszeni chętni. Koszt to jedyne 40 CAD (zazwyczaj taki kurs kosztuje koło stu dolarów), a korzyści – zdolność ratowania ludzkiego życia – bezcenne. 13 czerwca natomiast zorganizowany zostanie panel dyskusyjny z oficerem policji dotyczący ogólnych zasad bezpieczeństwa, skierowany głównie do młodych ludzi (wstęp bezpłatny). Planowane są m.in. liczne regaty, rejsy polskim jachtem Fazisi w basenie Morza Karaibskiego i na Bermudy, huczne otwarcie sezonu żeglarskiego na Georgian Bay na początku lipca, Bal Żeglarski w Nowym Jorku, Bal Kapitański w Chicago i liczne imprezy tematyczne w siedzibie Klubu. Z planów dalekosiężnych wymienić trzeba: przygotowania do obchodów 20-lecia Białego Żagla (2017), udział Klubu w obchodach 150-lecia powstania państwa kanadyjskiego, otwarcie klubowego Hall of Fame czy rozbudowanie kontaktów i przyjaźni z innymi klubami żeglarskimi w Ameryce Północnej i na świecie. W 2018 Biały Żagiel ma wziąć udział w organizacji Wagner Sailing Rally.

Klub nie ma jeszcze swojego jachtu, ale wielu jego członków posiada własne łódki, stąd pojawiła się idea stworzenia nowej strony internetowej. Dzięki temu projektowi będzie można już wkrótce, nawet w sytuacji last-minute, znaleźć sobie wolne miejsce na jednej z prywatnych łodzi i popływać rekreacyjnie po ontaryjskich jeziorach. W planach jest także powrót do kursów uprawniających do zdawania egzaminów na patenty żeglarskie. Biały Żagiel ma dostęp do jachtów i katamaranów na Karaibach, do żeglarstwa polskiego i kanadyjskiego, współpracuje z innymi klubami.

Zrzeszonych w Klubie żeglarzy Kpt. Bogusławski zaprosił do współpracy i kreatywnego działania na rzecz dalszego rozwoju Białego Żagla. Podkreślił także istotę otwarcia szeregów morskiej braci na nowych członków, głównie młodzież:  „Młodzi ludzie mogą u nas nauczyć się żeglarstwa, węzłów, organizacji, porządku. Ten sport pięknie kształtuje charaktery, buduje przyjaźnie, uczy pokory, samodzielności, ale i pracy w zespole. Chciałbym aby więcej rodziców wysyłało do nas swoje dzieciaki, pomogło w krzewieniu pasji żeglarstwa”.

Na korzyść świadczą odbyte w przeszłości rejsy – chociażby dwa olbrzymie do Polski, kilka morskich wypraw na Antarktydę, żegluga karaibska, czy ostatni rejs Fazisi na Bermudy i St. Thomas oraz przebogata historia Klubu. Tu zawsze działo się dużo, a jak obiecuje nowy Komandor – będzie się działo jeszcze więcej.  Chętni do nauki i zasilenia szeregów morskich wilków proszeni są o kontakt z Kpt. Michałem Bogusławskim (416.828.9015 lub [email protected]).

Kaja Cyganik

Fazisi - rejs na Bermudy

Załoga Fazisi w listopadowym rejsie na Bermudy i St.Thomas

Fazisi w drodze na Bermudy. foto: Jan Rachwał

PB260391

Kpt. Michał Bogusławski w rejsie na Bermudy. foto: Jan Rachwał

DSC_9817

Fazisi w drodze na Bermudy. foto: Jan Rachwał

DSC_9654

Kpt. Boguławski w drodze na Bermudy. foto: Jan Rachwał

Komandor Michał Bogusławski

Spotkanie Klubu Biały Żagiel, foto: Andrzej Pokora

DSC_9322