Montreal stawia na nowoczesny transport: komputery zastąpią maszynistów

Kanada Top News kwie 26, 2016 at 4:00 pm

zz montreal1Do 2020 roku w Montrealu, drugim co wielkości mieście Kanady, ma powstać w pełni zautomatyzowany system transportu kolejowego, który m.in. umożliwi połączenie międzynarodowego lotniska z centrum miasta w 12 minut.

Koszt inwestycji ma wynieść 5,5 mld dol. Za tę cenę powstanie Metropolitalna Sieć Elektryczna (REM) licząca 67 km. Ma być trzecim co do wielkości w pełni zautomatyzowanym systemem transportu publicznego po Dubaju (80 km) i Vancouver (68 km).

Sieć ma się składać z ok. 24 stacji i połączona zostanie z istniejącymi liniami metra i kolei naziemnej.

- Nowa sieć umożliwi dogodniejszy transport mieszkańcom zachodnich przedmieść, a przede wszystkim zapewni szybkie połączenie kolejowe z lotniskiem znajdującym się 20 km na zachód od miasta - wskazał mer Montrealu Denis Coderre. – 50 lat po wybudowaniu metra, dzięki REM Montreal urasta do rangi metropolii innowacyjnych. Wchodzimy w nową erę transportu zbiorowego.

W pełni zelektryfikowany system ma także przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych; nieprzypadkowo jego zapowiedź ogłoszono w przypadającym w miniony piątek Dniu Ziemi.