Pechowy lot do Toronto. Awantura, a potem… awaria

Kanada Top News kwie 26, 2016 at 12:30 pm

zz lotDreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT, który leciał w poniedziałek z Warszawy do Toronto, nieplanowo lądował na Islandii.

Wszystko przez agresywnego pasażera, który awanturował się na pokładzie i nie reagował na interwencję załogi. Po wylądowaniu został zatrzymany przez islandzką policję. Nie był to obywatel Polski.

- Pasażer na pokładzie zachowywał się agresywnie, awanturował się, nie reagował na nic - poinformował rzecznik prasowy LOT-u. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort pozostałych pasażerów, załoga podjęła decyzję o lądowaniu na lotnisku w Keflaviku.

Mężczyzna był pod wpływem alkoholu i stał się bardzo agresywny. – Początkowo personel próbował go uspokoić, ale na nic to się zdało. W końcu doszło do tego, że zaczął wykrzykiwać groźby – wyjaśniał rzecznik, zastrzegając, że nie można traktować tego przypadku w kategoriach ataku terrorystycznego. Z samolotu został wyprowadzony przez policjantów. Grozi mu grzywna, ale także może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów całej akcji. Rzecznik LOT-u zapowiedział, że przewoźnik nie cofnie się przed dochodzeniem swoich praw.

Jednak samolot nie mógł wznowić lotu do Toronto gdyż okazało się, że jeden z systemów komputerowych samolotu uległ awarii, której nie uda się usunąć na miejscu. 224 pasażerów w dalszą podróż udało się innym samolotem, który przyleciał z Warszawy. Wcześniej zagwarantowano im zakwaterowanie na lotnisku.

zz lot3Na Islandię przybyli także technicy z odpowiednim sprzętem, którzy mają naprawić usterkę w uziemionej maszynie.

Źródła w Islandii (icenews.is) przypominają, że to nie pierwsze awaryjne lądowanie LOT-u na Islandii. W 2013 roku doszło do awarii jednego z systemów komputerowych (air identification, określa tożsamość samolotu w powietrzu). Władze Norwegii nie zezwoliły wówczas przekroczyć swojej przestrzeni, choć inne kraje wyrażały na to zgodę.

Kłopoty techniczne z Dreamlinerami trapią LOT od dawna, dlatego linie LOT domagały się odszkodowania od Boeinga za utratę zysków w wyniku awarii.

Przy okazji informujemy, że 19 czerwca z lotniska Keflavik ruszy połączenie lotnicze z Gdańskiem (2 razy w tygodniu) tanimi węgierskimi liniami Wizz Air. 

Przy okazji informujemy, że 19 czerwca z lotniska Keflavik ruszy połączenie lotnicze z Gdańskiem (2 razy w tygodniu) tanimi węgierskimi liniami Wizz Air.