Wielki dzień Bombardiera

Rynek Top News kwie 28, 2016 at 3:30 pm

zz bombardier Kanadyjski Bombardier potwierdził dzisiaj, że zawarł ogromnej wartości kontrakt z amerykańskimi liniami lotniczymi Delta na dostawę do 125 nowych samolotów pasażerskich (co najmniej 75 z opcją rozszerzoną do kolejnych 50) ogólnej wartości około 5.6 mld dol. 

Montrealska firma, jedyna która produkuje zarówno parowozy, tramwaje  jak i samoloty,  przeżywała ostatnio kłopoty i odnotowała straty w rocznym rozrachunku, więc budowa tak wielu nowych samolotów z serii C, uważanych za najlepsze w swojej klasie, ratuje jej budżet i podnosi prestiż. Zawarty kontrakt należy do największych w przypadku samolotów z Bombardier Aerospace.

Inwestorzy bacznie obserwują rosnące akcje Bombardiera (TSX:BBD.B).

Samoloty z serii C to dwusilnikowe maszyny średniego zasięgu jak np. 110-miejscowy CS100 i 135-miejscowy CS300, których największym konkurentem w tej klasie jest brazylijski Embrarer E195-E2. Bombardier zapewnia, że jego maszyny zużywają 10% mniej paliwa niż porównywalna konkurencja.

Jak pierwsze w świecie z samolotów CS100 skorzystają szwajcarskie linie lotnicze Swiss Global już w lipcu br.

zz bombardier3Bombardier Aerospace jest trzecią największą firmą branży lotniczej (po Boeingu i Airbusie) i czwartym pod względem wielkości dostawcą samolotów komercyjnych (po Boeingu, Airbusie i Embraerze).

Jej otwarcie rozpoczęło pozyskanie firmy Canadair, będącej niegdyś własnością rządu Kanady i mającej największe w historii firm kanadyjskich straty. Sprzedaż Canadaira była Kanadzie na rękę, gdyż nasiliły się wtedy ataki separatystów z Quebecu oskarżających rząd, że ten nic nie robi dla rozwoju prowincji Quebec.

Po przejęciu w 1986 Canadaira i przywróceniu jego rentowności, Bombardier przejął de Havilland Canada – nierentownego podwykonawcę Boeinga z Toronto. Kilka lat później, w 1989, specjalizujący się już w korzystnych przejęciach Bombardier, przejął bliskiego bankructwa wytwórcę samolotów z Belfastu, Short Brothers. Rok później wykupił upadającą legendę samolotów biznesowych, firmę Learjet z Wichita, w stanie Kansas.

Firma posiada zakłady produkcyjne w: Belfaście, Tucson, Wichita, Downsview i North Bay (oba w Ontario), Saint-Laurent, Dorval, Mirabel (ostatnie trzy położone w Quebecu).