Kanadyjscy muzułmanie są inni. Ale nie za bardzo…

Kanada Top News kwie 29, 2016 at 3:15 pm

zz muzulmanie1Oto najbardziej skrótowe podsumowanie wyników badań, jakie opublikował Environics Institute.  Powstałe mity i uogólnienia nie wytrzymują w zderzeniu z twardymi danymi - twierdzi raport.

Przeprowadzona ankieta wykazała na przykład, że aż 83% muzułmanów jest “bardzo dumnych” z tego, że są Kanadyjczykami, podczas gdy nie chce tego przyznać 73% Kanadyjczyków, którzy muzułmanami nie są.

“Muzułmanie w tym kraju” – czytamy w naukowym raporcie Environics Institute – “nie cieszą się taką samą akceptacją jak inne mniejszości religijne.”

Okazuje się, że dla większości muzułmańskich Kanadyjczyków (56%) największy problem stanowi zimny klimat.

zz muzulmanie7 Tutejsi muzułmanie mają również tendencję do silnego identyfikowania się jako Kanadyjczycy, ale jednak znacznie silniejszego jako muzułmanie. Wiele osób może więc uznać to za powód do zakwestionowania ich patriotyzmu.

- Tak naprawdę, to jest to całkiem kanadyjska odpowiedź. Ten kraj jest, mimo wszystko, multikulturową wspólnotą wspólnot - twierdzi Neil Macdonald, wieloletni korespondent CBC News z Bliskiego Wschodu. – Znam żydów, którzy myślą o sobie w pierwszej kolejności jako o Żydach oraz religijnych chrześcijan, dla których najważniejsze jest oddanie Jezusowi Chrystusowi.

W rzeczywistości przeprowadzone badania ujawniają (na stronie 15 raportu), że “nie-muzułmańscy ale religijni Kanadyjczycy… są również mniej skłonni do przywiązywania wagi do ich kanadyjskiej tożsamości.”

- Spróbujcie na przykład znaleźć kanadyjską flagę w Quebecu – porównuje Neil Macdonald. - Osiem milionów mieszkańców tej prowincji jest oficjalnie zachęcane do myślenia o sobie jako przede wszystkim o mieszkańcach Quebecu, choć w podtekście “Quebeker” oznacza nadal białego katolika. Proszę nie zapominać, że na ścianie prowincyjnej legislatury wisi krucyfiks.

zz muzulmanie3- Kanada z pewnością jest dobrym miejscem do życia - kontynuuje Macdonald. – Ale Kanadyjczycy nie są tak bardzo związani obywatelskim nacjonalizmem jak, powiedzmy, Amerykanie.

Najnowszy raport wskazuje, że muzułmańscy Kanadyjczycy wierzą, że są niezrozumiani i traktowani stereotypowo.

Wynika to prawie w całości z faktu, że w większości religijnie inspirowany ekstremizm jest dziś popełniany w imię islamu. Dodatkowo potęguje ten fakt podstawowy język muzułmanów – czyli arabski, który jest mocno spleciony z religijnością.

Muzułmańscy Kanadyjczycy, którzy afiszują się swoją wiarą, są często profilowani przez władze. Są cofani z lotnisk, intensywniej sprawdzani przez celników lub wyśmiewani przez tych, którzy uważają się za “prawdziwych Kanadyjczyków.”

zz muzulmanie 4Ponadto, badania Environics Institute dowodzą, że młodsi muzułmanie stają się… coraz bardziej pobożni. Młodzi mężczyźni są coraz bardziej skłonni aby przyjść na modły do meczetu, a młode muzułmanki są coraz bardziej skłonne nosić chustę lub hidżab. I ci młodzi ludzie są coraz bardziej skłonni aby identyfikować się przede wszystkim jako muzułmanie.

Z kolei kanadyjscy muzułmanie w wieku powyżej 60 lat, jak dowodzą najnowsze badania, są znacznie mniej religijni. W istocie mają oni tendencję do identyfikacji się (w pierwszej kolejności) jako Kanadyjczycy.

Politolog Kate Bullock, który pomagała opracować wyniki badań, uważa że młodzi muzułmanie zadają sobie wiele wysiłku aby wyróżniać się w wielokulturowym społeczeństwie.

- Co więcej - twierdzi kolega po fachu pani Bullock, Keith Neuman - młodsi muzułmanie, którzy najczęściej są urodzeni tutaj, mają takie same uprawnienia i oczekiwania jak pozostali obywatele – a więc mogą odczuwać dyskryminację bardziej dotkliwie. Ci starsi z kolei w większości imigrowali z państw policyjnych, a więc mocniej zabiegają o kanadyjską tożsamość, z jej nieodłącznymi prawami i swobodami. 

zz muzulmanie 6Jedna trzecia badanych twierdzi, że doświadczyła w Kanadzie przejawów dyskryminacji.

Wśród innych danych statystycznych wynikających z raportu znajdujemy m.in. informacje że:

• 44 procent zapytanych badanych twierdzi, że większość muzułmańskich Kanadyjczyków nie popiera brutalnych ekstremistów za granicą, podczas gdy 37 procent uważa, że takiego wsparcia udziela tylko niewielu.

• 65 procent muzułmanów głosowało w ostatnich wyborach na Liberałów (w porównaniu: do 10% na NDP, 2% na Konserwatystów). 19% odmówiło odpowiedzi, jak głosowali.

• 60 procent muzułmanów uważa, że ma prawo do noszenia nikabu podczas uczestniczenia w ceremoniach obywatelskich (24 procent, że nie).

zz muzulmanie2• 90 procent muzułmanów optymistyczne wierzy, że relacje między muzułmanami i innymi Kanadyjczykami ulegną poprawie pod rządami Liberałów.

Opublikowany raport – nie udziela jednak odpowiedzi na wiele innych ważnych pytań – m.in. na stosunek kanadyjskich muzułmanów do szariatu czy homoseksualizmu. Krytycy zarzucają też błędy w metodologii badań – sondażowe pytania zawierały narzucone wzorce odpowiedzi do wyboru.