Kto będzie liderem Konserwatystów?

Kanada Top News kwie 29, 2016 at 10:27 am

torykonw

Rona Ambrose

Rona Ambrose

Choć do wyborów lidera Konserwatystów daleko, to już teraz spekulacje, kto nim zostanie rozpalają emocje sympatyków partii.

Firma Mainstreet Research zwróciła się do potencjalnych wyborców Partii Konserwatywnej z pytaniem – kogo najchętniej widzieliby jako przyszłego stałego szefa ugrupowania?

Okazało się, że 26 procent z nich chciałoby, aby przywódcą została Rona Ambrose, pełniąca obecnie rolę tymczasowej liderki. Na drugim miejscu znalazł się prezenter telewizyjny Kevin O’Leary z poparciem 20%, na trzecim były minister i poseł Peter Mackay cieszący się wsparciem 16% konserwatywnych wyborców. Pozostali potencjalni kandydaci znaleźli znacznie mniejsze uznanie: Tony Clement 7%, Maxime Bernier 6% podobnie jak Jason Kenney 6%. Pozostali kandydaci znaleźli się poniżej pięcioprocentowego progu wyborczego.

Kevin O’Leary

Kevin O’Leary

Choć kandydatura pani Ambrose cieszy się największym uznaniem ankietowanych, to jednak mało prawdopodobne jest, aby wystartowała w wyścigu do liderowania Torysom. Statut Partii Konserwatywnej zakłada bowiem, że żaden tymczasowy lider nie może ubiegać się o stałe przywództwo w partii i musi – nim tę funkcję obejmie – zadeklarować, że nie będzie się o nie ubiegał. Taką deklarację złożyła Ambrose, choć już po objęciu przez nią stanowiska odezwały się wewnątrzpartyjne głosy, które postulowały, aby ten warunek został zniesiony.

W ankiecie firmy Mainstreet Reaserch wzięło udział 1676 Kanadyjczyków, którzy zdeklarowali się jako zwolennicy Torysów, choć nie wiadomo ilu z nich to członkowie ugrupowania, a więc, czy mogą głosować na partyjnej konwencji.

Peter Mackay

Peter Mackay

Niemniej – jak twierdzi szef Manstreet Research, Quito Maggi, dane te są pewnym wskaźnikiem tego kto miałby szanse na partyjne przywództwo.

Wybory przywódcy Partii Konserwatywnej na szczeblu federalnym odbędą się 27 maja 2017 roku. Do tej pory tylko posłowie Maxime Bernier i Kellie Leitch ogłosili, że wystartują w wyborach.