Mississauga chce przegonić domokrążców

Lokalnie kwie 30, 2016 at 4:00 pm

zz domokr zz domokr3 zz domokr5 zz domokr7Władze Mississaugi zamierzają zwrócić się do władz prowincji o stworzenie nowych przepisów, które uniemożliwiłyby agresywnym sprzedawcom nachodzenie ludzi w domach.

Pomysł taki zrodził się w głowie radnej Karen Ras, którą któregoś dnia odwiedziło dwóch mężczyzn udających pracowników sektora energetycznego. Byli tak nachalni i nieustępliwi, że radna zmuszona była użyć siły aby wypchnąć ich za drzwi.

W związku z tym radna Ras chce aby wkroczył do akcji rząd Ontario i zakazał handlu domokrążnego osobom, które oferują piece grzewcze, klimatyzatory czy systemy filtracji wody.

- Chodzi o ludzi, którzy przychodzą pod nasze drzwi i udają kogoś kim nie są - powiedziała radna Karen Ras, której rezolucja o wprowadzenie takich przepisów została przegłosowana na posiedzeniu Rady Miejskiej.

Jesienią odwiedziło jej dom dwóch wysokich mężczyzn, sugerujących że są pracownikami rządowymi. Weszli do przedsionka, przedstawili się jako pracownicy Ontario Energy Board i zapowiedzieli że muszą przed zimą dokonać wymaganego przeglądu instalacji systemu grzewczego. Powiedzieli też, że muszą to zrobić, aby właścicielka domu była w pełni uprawniona do otrzymania… kredytów rządowych. A wszystko po to, aby zaoferować ich własne produkty po wygórowanych cenach. Niektórzy nieświadomi konsumenci zostali w ten sposób zmuszeni do zawarcia mylących umów płacąc po $259 miesięcznie za wynajem grzejników ciepłej wody, klimatyzatorów czy systemów filtracji wody.

Radna Karen Ras twierdzi, że musiała “fizycznie wypychać” dwóch agresywnych sprzedawców za drzwi swojego domu

Radna Karen Ras twierdzi, że musiała “fizycznie wypychać” dwóch agresywnych sprzedawców za drzwi swojego domu

W rezultacie licznych skarg firmę Ontario Energy Group postawiono przed sądem, jednak nie jest to jedyne przedsiębiorstwo stosujące niezgodne z prawem praktyki.

Minister usług rządowych i konsumenckich David Orazietti twierdzi, że zdaje sobie sprawę z problemu. Minister doradza, aby kontaktować się z jego resortem (Ministry of Government and Consumer Services) zanim podpisze się jakąkolwiek umowę na dostawę energii lub sprzętu grzewczego.

- Obecnie istnieje szereg zabezpieczeń dla konsumentów, jeśli chodzi o sprzedaż domokrążną, na przykład okres 10 dni, w którym można się wycofać z każdej podpisanej umowy - mówi minister. – W ciągu tych 10 dni, można odstąpić od umowy bez podawania przyczyny i bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat za jej anulowanie. Istnieją też inne sposoby ochrony konsumentów. W przypadku agresywnych sprzedawców grzejników czy podgrzewaczy wody można przez 20 dnia odstąpić od umowy, a ponadto obowiązuje zakaz dostawy i i instalacji urządzeń w tym okresie. 

Burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie znalazła się wśród tych, którzy poparli wniosek radnej Ras.

- Zbyt często mieliśmy do czynienia z historiami ludzi wprowadzonych w błąd  przez domokrążców, dla których kończyło się to astronomicznymi kosztami i opłatami za sprzęt którego nie potrzebowali albo nie zaaprobowali - powiedziała Bonnie Crombie.

Wśród ofiar sprzedawców znalazło się m.in. wiele osób starszych lub z demencją. Albo nie mówiących po angielsku. Nie mieli pojęcia, że podpisują kontrakty z firmami, które nie mają nic wspólnego z rządem. Związali się np. kontraktami na 10 lat na filtry do wody.

zz domokra- Jeśli mieszkacie w Mississaudze to korzystacie z wody o wyjątkowo dobrej jakości. Nie potrzeba do niej systemów filtracyjnych za $80 miesięcznie – twierdzi radna Ras. - Trudno zerwać taki kontrakt, gdyż trzeba wtedy zapłacić wysokie kary.

Podobną rezolucję jak radni Mississaugi podjęła ostatnio rada miasta Markham. I nawet jeśli prowincja nie zaostrzy przepisów dotyczących handlu domokrążnego to stworzony medialny szum (rozpoczęto rządową kampanię pod hasłem StopTheKnocks) z pewnościa pomoze wielu osobom uniknąć kosztownych pułapek pukających do naszych drzwi.