Z Sianowa na Kaszubach do Wilna w Ontario

Polacy w Kanadzie Top News kwie 30, 2016 at 1:32 pm

zz kaszuby3Do Kanady przyleciała grupa Kaszubów wioząc potomkom osiadłych tu emigrantów replikę figurki Matki Boskiej Sianowskiej, Królowej Kaszub. 

Figura została poświęcona podczas odpustu Maki Boskiej Szkaplerznej w Sianowie, w 2015 r.  A 8 maja nastąpi jej uroczyste wprowadzenie do kościoła w Wilnie na ontaryjskich Kaszubach.

Inicjatywę przekazania kopii Matki Boskiej Królowej Kaszub zainicjował Eugeniusz Pryczkowski. Wraz z nim wśród oficjalnych delegatów znalazła się trójka gimnazjalistek z Żukowa, znakomite uczennice, dobrze mówiące po kaszubsku. W Kanadzie będą szlifować angielski.

- W związku ze złotym jubileuszem koronacji Matki Boskiej na Królową Kaszub zawozimy do Kanady replikę MB Sianowskiej poświęconą przez biskupa Ryszarda Kasynę w lipcu ubiegłego roku na odpuście w Sianowie - przekazał Eugeniusz Pryczkowski. - Główne uroczystości wprowadzenia figury w niedzielę 8 maja. Obecność gimnazjalistek to początek wymiany młodzieży – w przyszłości młodzież kanadyjska ma przyjeżdżać na Kaszuby, a nasi – na Kaszuby w Kanadzie.

Kaszubską delegację tworzą: Elżbieta Pryczkowska, Eugeniusz Pryczkowski, Wanda Lew-Kiedrowska, Maciej Czapiewski, Julia Czapiewska, Zbigniew Rychert, Andrzej Regliński, Danuta Tocke, Agnieszka Kąkol, Emilia Ptach, Patrycja Kwidzińska, Grażyna Roszkowska, Eugeniusz Roszkowski, Maria Jarzębińska, Zdzisław Jarzębiński, Zbigniew Byczkowski, ks. Zbigniew Kulwikowski i Marian Gorlikowski.

Zanim figurka przyeciała do Kanady, w kaszubskich rodzinach wykonywane były zdjęcia – świadectwo więzi łączącej Kaszubów z Polski i z Kanady.

zz kaszuby4 zz kaszuby2 zz kaszuby1