Liberałowie wprowadzali w błąd: Torysi zostawili 7,5 mld nadwyżki!

Kanada Top News maj 1, 2016 at 12:30 pm
zz trudeau

Trudeau i Morneau

Rząd liberalny pod przywództwem Justina Trudeau i ministra finansów Billa Morneau wielokrotnie wprowadzał w błąd opinię publiczną twierdząc, że  Konserwatyści pozostawili po sobie deficyt za rok 2015/16.

W rzeczywistości, zgodnie z komunikatem  Monitora Podatkowego z Ministerstwa Finansów, Konserwatyści premiera Stephena Harpera pozostawili po sobie 7,5 miliardów dolarów nadwyżki, co zresztą obiecywali podczas kampanii wyborczej w roku 2015.

Jak pisze Bill Curry w “Globe and Mail”, 19 kwietnia 2016 roku w Izbie Gmin przywódczyni opozycji Rona Ambrose zapytała, co się stało z pozostawioną przez Konserwatystów nadwyżką finansową. Wówczas liberalny minister finansów Bill Morneau odpowiedział: “W ostatnim miesiącu roku przychody idą w dól, a koszty w górę. Jak widzimy, Konserwatyści zostawili nas z deficytem”.

Minister Morneau podtrzymywał swoją opinię pomimo faktu, że jego “budżet zawierał także niektóre nowe wydatki w roku finansowym 2015-16, które powinny być traktowane jako część debaty, a rezultaty poznamy dopiero jesienią”.

Innymi słowy, jak twierdzi Bill Curry, wydatki Liberałów w okresie od listopada 2015 do 31 marca 2016 roku (koniec roku finansowego), czyli już po tym jak przejęli rządy, pójdą na konto win Konserwatystów (prawdopodobnie włącznie z kosztami sprowadzenia 25.000 syryjskich uchodźców do Kanady).

- Oto jedyna nadwyżka finansowa, o której minister finansów nie chce rozmawiać – konkluduje Bill Curry na łamach “The Globe & Mail”.

Tymczasem Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że gospodarka Kanady odnotowała regres po raz pierwszy od września 2015 roku. Produkt krajowy brutto obniżył się z miesiąca na miesiąc 0,1 proc.

W ciągu pierwszych 11 miesięcy roku fiskalnego, dochody z podatków personalnych wzrosły do $5,5 mld dol. czyli o 4,5%, a dochody z podatku dochodowego o $4,6 mld dol., czyli o 13,8%.