Gniazdo sztuki – Sweet Breeze Cafe

Notatnik kulturalny Polacy w Kanadzie maj 2, 2016 at 6:19 pm

           Renata chciała zostać aktorką. Miłość do teatru zaszczepiła jej nauczycielka polskiego w częstochowskim ogólniaku. Na jakimś przeglądzie teatrów szkolnych Renatę zauważyła Magda Teresa Wójcik, działająca wtedy w Teatrze Adekwatnym w Warszawie. Obiecała pomoc w przygotowaniu tekstów na egzaminy do szkoły aktorskiej. Renia nigdy do egzaminów nie przystąpiła – wyjechała z Polski, bo tak kazało jej serce. Dziś z mężem Sławkiem Budzioszem i córką Anią prowadzą w Brampton, na polskiej plazie przy kościele Św.Eugeniusza de Mazenod, niezwykłe miejsce –kawiarenkę Sweet Breeze Cafe, gdzie coraz częściej i coraz chętniej spotykają się artyści, autorzy, twórcy i wszelkiej maści amatorzy polskiej kultury i sztuki.

Sweet Breeze Cafe Renia i Sławek otworzyli w lutym 2014, tym samym spełniając swoje wieloletnie marzenia o małym, przytulnym miejscu, gdzie można się spotkać, w spokoju porozmawiać przy dobrej kawie. Jesteśmy pokoleniem wychowanym „na trzepaku” – opowiada Sławek Budziosz. W tamtych czasach gry komputerowe i internet to nawet nie były marzenia, tylko zupełna  utopia. Jedyną rozrywką były w czasie naszych lat młodości dyskoteki, filharmonia i teatr. Renia nie spełniła swoich marzeń o aktorstwie, ale to właśnie dlatego, goszcząc artystów w czasie wieczorków przy mikrofonie, jesteśmy jakby bliżej sceny i teatru. Teatr i scena to narkotyk – jak raz się spróbuje, to już nie sposób  się rozstać. Dlatego chcieliśmy stworzyć miejsce kameralnych spotkań, ze swojską, ale twórczą  atmosferą, aby się nacieszyć Kulturą. I chyba nam się to choć troszeczkę udało. Na kawie gościła u nas Krystyna Giżowska, DJ Jonas i Bensiu. Jacek Rembecki zorganizował u nas “Zaduszki Jazzowe” z udziałem Pawła Pacanowskiego i jego Przyjaciół. Nie sposób nie wspomnieć też o duecie Fidelis, gościach Janusza Okonia, którzy wprowadzali nas w nastroje, tradycję i kulturę Lwowa. Kultura to oczywiście nie tylko scena i teatr, stąd nasze ściany udostępniamy artystom plastykom i fotografikom. Jako pierwsza pokazała swoje prace kubańska artystka Diana Rosa, potem obrazy o tematyce morskiej wystawiał Eugeniusz Adryańczyk, a obecnie można zobaczyć fotografie podwodnego baletu, fragment wystawy „Oceanides” autorstwa Greg’a Schilhab’a.

Praktycznie od początku istnienia kawiarni działa tu Krzysztof Jaworski, krakowski aktor i reżyser teatralny, który założył dwa lata temu ze Świętosławem (Sławkiem) Iwasiukiem Grupę Artystyczną L.E.P Pod Muszką. W drugi i czwarty piątek miesiąca grupa zaprasza na  „Podwieczorki przy mikrofonie”  – kameralne, ciepłe, pełne emocji i wzruszeń spotkania z muzyką, poezją i humorem. Na niewielkiej scence zaprezentowała się już plejada dziewiętnastu różnych artystów w przeszło dwudziestu zróżnicowanych tematycznie programach. Występowała nasza solistka operetki wrocławskiej Bogusia Adamczewska, artyści kabaretowi – Adam Burak z Kitchner, od lat związany z amatorskim ruchem artystycznym oraz Darek Sowiński, przez kilka lat występujący w hamiltońskim kabarecie „To i Owo”, młody polski tenor Andrzej Mańkowski, poetka Joanna Bochenek. Wielokrotnie grał Wojtek Bochenek, ostatnio pojawił się pianista jazzowy Bartek Hadała, a każde prawie spotkanie uświetnia, sypiący z kapelusza poetyckimi strofami pełnymi mądrości i metafor, Janusz Panasiuk. Jesiennie melancholie, Wieczór Ballad, Jazz Wieczorową Porą czy Barbórka to tylko kilka z wielu programów wystawianych na scence Sweet Breeze Cafe.

Obok stałego składu „Muszka” z przyjemnością promuje młode polonijne talenty muzyczne, wokalne i estradowe. Podczas gdy artyści dbają o strawę duchową, właściciele częstują domowym ciastem, kawą i herbatą i symboliczną lampką wina, bo z upływem czasu atmosfera często gęstnieje od nostalgii, sentymentów i wspomnień. Na kolejne dwa, ostatnie przez wakacjami, Podwieczorki przy Mikrofonie Sweet Breeze Cafe i Grupa L.E.P Pod Muszką zapraszają 13 oraz 27 maja. Świętować w muzyce i słowie będziemy wspólnie kanadyjski i polski Dzień Matki, ale także wrócimy do piosenki drogi – Ilona Kowalik-Urbaniak i Ania Adamczewska-Niewulis wystąpią z piosenkami Starego Dobrego Małżeństwa i przypomną szlagiery Andrzeja Sikorowskiego.  Informacje i rezerwacje w Sweet Breeze Cafe kawiarni Sweet Breeze Cafe (tel. 905.452.1331).

Kaja Cyganik

Paul Pacanowski i Przyjaciele, Zaduszki Jazzowe

Paul Pacanowski i Przyjaciele, Zaduszki Jazzowe

Malarstwo morskie – Eugeniusz Adryańczyk

artystyczna ściana Sweet Breeze Cafe

artystyczna ściana Sweet Breeze Cafe

Renia z Krystyną Giżowską

Renia z Krystyną Giżowską

Krzysztof Jaworski, założyciel grupy L.E.P Pod Muszką

Krzysztof Jaworski, założyciel grupy L.E.P Pod Muszką