Najpierw podpalał, potem gasił

Kanada Top News maj 2, 2016 at 10:00 am
Pożar zabytkowej estakady kolejowej. Ogień wzniecił strażak-piroman.

Pożar zabytkowej estakady kolejowej. Ogień wzniecił strażak-piroman.

Strażak z Mayerthorpe w Albercie został oskarżony o dokonanie 18 podpaleń.

19-letni Michael Schalm został oskarżony przez RCMP w związku z pożarem zabytkowej drewnianej estakady kolejowej położonej w pobliżu jego miasteczka Mayerthorpe oddalonego o 120 kilometrów na północny zachód od Edmonton.

Ojciec Michaela, Albert Schalm, były burmistrz liczącego 1400 mieszkańców miasteczka stwierdził, że dowiedział się o aresztowaniu syna z mediów społecznościowych. Choć informacja ta była dla niego szokiem i jest niezwykle bolesna, to będzie wspierał swojego syna, bo kocha go bezwarunkowo, jak ojciec kocha swoje dziecko.

Michael Schalm

Michael Schalm

Michael Schalm był członkiem ochotniczej straży pożarnej, którzy pomagają zawodowym strażakom w gaszeniu pożarów, których w ostatnim czasie w okolicach miasta było coraz więcej. RCMP wpadło na trop nastoletniego piromana dzięki wskazówkom od mieszkańców miasteczka i okolic.

Komendant miejscowej straży pożarnej, Randy Schroeder powiedział, że jest wstrząśnięty aresztowaniem młodego strażaka. Wspominał, że Schalm rozpoczął swoją służbę jako kadet w wieku 15 lat, a awans na pełnoprawnego członka strażackiej ekipy uzyskał w dniu 18 urodzin.

Podczas swojej ochotniczej służby Michael brał aktywny udział w gaszeniu co najmniej pięciu pożarów i w co najmniej trzech innych pracował jako pomocnik strażaków.

Schroeder uważa, że sytuacja „jest bolesna”, bo strażacy cieszą się zaufaniem mieszkańców i wykonują trudną i niebezpieczną pracę.

- Staram sie nie brać tego do siebie, ale zarówno ja, jak i moi koledzy zadajemy sobie pytania: dlaczego, jak i co przeoczyliśmy?

Schalm pozostanie w areszcie do 4 maja, kiedy to ma stanąć przed prowincyjnym sądem w Stony Plain na pierwsze przesłuchanie.