3 Maja w Parlamencie Ontaryjskim

Polacy w Kanadzie Top News maj 5, 2016 at 6:00 am

Z życia Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręgu Toronto

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prezes Juliusz Kirejczyk i premier Kathleen Wynne. Fot. Hieronim Teresiński

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poseł Peter Milczyn. Fot. Hieronim Teresiński

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Min. Mitzi Hunter. Fot. Hieronim Teresiński

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Patrick Brown. Fot. Hieronim Teresiński

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przemawia Patrick Brown. Fot. Hieronim Teresiński

Spotkanie odbyło się we wtorek 3 maja 2016 o godz. 12.00 w budynku Parlamentu Ontaryjskiego. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób z Polonii i kilkunastu przedstawicieli legislatury Ontario.

Swoją obecnością zaszczycili nas premier Ontario hon. Kathleen Wynne, speaker hon. Dave Levac, lider opozycji Patrick Brown, minister Mitzie Hunter. Przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości, prezes KPK OT Juliusz Kirejczyk odbył krótką rozmowę z premier Wynne i zaprezentował dla niej ręczną reprodukcję oryginalnego rękopisu Konstytucji 3 Maja, udostępnioną na czas spotkania przez Gminę 1 Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie.

Otwierając spotkanie i wskazując na wystawiony eksponat Konstytucji 3 Maja, prezes Juliusz Kirejczyk wymienił trzy najważniejsze wartości, dla których przez ponad dwa stulecia obchodzimy rocznicę jej uchwalenia. Przede wszystkim była to pierwsza w Europie XVIII-tego wieku próba zakończenia tzw. demokracji szlacheckiej i rozszerzenia praw i wolności poza klasę rządzącą. Po drugie była to próba wyeliminowania politycznej anarchii, zmiany sposobu rządzenia i naprawy systemu politycznego. Wreszcie, być może najważniejsze jest to, że choć konstytucja nie ocaliła państwa polskiego, ocaliła naród polski. Konstytucja jednoczyła naród przez 123 lata rozbiorów, inspirowała do walki o niepodległość i pomagała przetrwać lata opresji. Jej duch w rezultacie doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918.

Przemawiali kolejno: min. Mitzie Hunter, poseł Peter Milczyn, lider opozycji Patrick Brown oraz, w imieniu NDP, posłanka Cheri DiNovo.  W swoim przemówieniu minister Mitzie Hunter ogłosiła utworzenie, w ramach parlamentarnego klubu Partii Liberalnej, nowej platformy współpracy z Polonią pod nazwą „Liberal-Polish Friendship Group”. Mitzi Hunter i lider opozycji Patrick Brown przekazali na ręce prezesa Juliusza Kirejczyka listy z życzeniami z okazji dnia Konstytucji 3 Maja i podziękowaniem za wkład Polonii Kanadyjskiej w życie Ontario.

Po spotkaniu, podczas obrad parlamentu, w czasie przeznaczonym na oświadczenia poselskie, głos zabrali posłowie Peter Milczyn i Jeff Yurek. W swoich oświadczeniach poświęconych Konstytucji 3 Maja podkreślili jej uniwersalne znaczenie dla rozwoju demokratycznego modelu państwa. Wyrazili uznanie dla wkładu Polonii w osiągnięcia prowincji Ontario oraz dla działalności KPK w Ontario. Z galerii parlamentarnej oświadczeniom przysłuchiwała się liczna grupa uczestników uroczystości.

W przygotowaniu uroczystości zaangażowanych było wiele osób. Szczególne podziękowania składamy Natalii Kusendovej oraz Mateuszowi Samulewskiemu, których praca i wsparcie w znaczącym stopniu przyczyniło się do sukcesu tej uroczystości.

Krystyna Sroczyńska, Komisja Informacji KPK OT.

Fot. Lucja Stec PARLAMENT 3 MAJ 044

Fot. Lucja Stec

Fot. Lucja Stec PARLAMENT 3 MAJ 048

Fot. Lucja Stec

From. Mathew Samulewski image9

Fot. Mathew Samulewski

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Hieronim Teresiński

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Hieronim Teresiński